Haberler

Yunanistan için yeni enerji politikası 100 MW jeotermal üretim kapasitesi hedefi belirledi

Akropolis, Atina / Yunanistan (kaynak: flickr / dorena-wm, yaratıcı ortak kullanım)
Cannur Bozkurt 13 Ara 2019

İddialı yenilenebilir enerji hedefi ile Yunan hükümeti 100 MW'lık bir jeotermal enerji üretim kapasitesi hedefi belirledi. Büyük fırsatlar jeotermalin parlayabileceği ısıtma ve soğutma hedefleriyle ilgili.

PV Magazin tarafından bildirildiği üzere Yunanistan, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji gelişimine olanak tanıyan planlarını ana hatlarıyla belirlerken, önümüzdeki on yıl boyunca ulusal enerji ve iklim politikası için bir yol çizen bir belge yayınladı.

Plan – PV Dergisinde yayınlandığı üzere – 2030’da ülkenin toplam enerji tüketiminin % 35’inin yenilenebilir enerji olmasını gerektiriyor. Ülke için ilk hedef % 31 idi. Bunların yaklaşık % 61’i yenilenebilir enerji kaynaklı elektrikten, % 43’ü ülkenin ısıtma ve soğutmasından ve yaklaşık %19’u ulaşım ihtiyaçlarının geliyor.

7.7 GW’lık güneş PV kapasitesi, 7GW rüzgar enerjisi kapasitesi, 3.7 GW hidroelektrik, 300 MW biyokütle ve biyogaz ve jeotermalden 100 MW’lık kapasite ile bu büyük hedefe katkıda bulunmaktır.

Bu hedeflerin ne kadar gerçekçi olduğu, özellikle jeotermal enerjiyle ilgili olduğundan dikkatle izlenecektir. Ancak, ısıtma ve soğutma için yenilenebilir enerji kullanımına güçlü bir vurgu yapıldığından, jeotermal enerji kullanımı için bol miktarda fırsat bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy