Haberler

Zorlu Enerji, Ağrı’da 2 jeotermal kaynak arama ruhsatı edindi

Zorlu Enerji Kızıldere Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: Zorlu Enerji)
Cannur Bozkurt 15 Ağu 2020

Zorlu Enerji, Ağrı İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen ihale aracılığı ile, Ağrı’da iki adet jeotermal kaynak arama ruhsatı edindi.

Zorlu Enerji Grubu’nun ilk şirketi olarak 1993 yılında faaliyetlerine başlayan Zorlu Enerji, bugün yurt içi ve yurt dışındaki santrallerinden oluşan ve kaynak çeşitliliğini gözeten dengeli üretim portföyü, elektrik üretimi, satışı, ticareti ve dağıtımı ile doğal gaz dağıtımını kapsayan entegre yapısı ve 25 yılı aşkın sektörel tecrübesi ile Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularından biridir.

Toplam kurulu gücü 990 MW olan şirketin Şirketin Türkiye’de 7 hidroelektrik, 1 rüzgar, 4 jeotermal ve 2 doğal gaz santrali; yurt dışında ise, Pakistan’da 1 rüzgar santrali ve İsrail’de 3 doğal gaz santrali bulunmaktadır.

Şirket, web sayfasında portföyüne eklediği yeni jeotermal kaynak arama ruhsatına ilişkin bilgi paylaşımında şu bilgilere yer verdi:

“Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi AŞ, Ağrı İl Özel İdaresi tarafından jeotermal kaynak arama ruhsat sahaları için düzenlenen ihalede AR:30 no’lu jeotermal kaynak arama ruhsatı için 175.000 TL + KDV ve AR:31 no’lu jeotermal kaynak arama ruhsatı için 155.000 TL + KDV bedel ödemeyi kabul ve taahhüt ederek ihaleyi kazanmıştır. İlgili arama ruhsatlarının süresi 3 yıldır.”

Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki kurulu gücünün %87’si, toplam kurulu gücünün ise %62’si yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanmaktadır.

Kaynak: Zorlu Enerji