Haberler

Zorlu Enerji, Granti BBVA ile yenilenebilir enerji alım anlaşması imzaladı

Zorlu Enerji, Alaşehir Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: alternatifenerji)
Cannur Bozkurt 24 Şub 2020

Elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak olan Garanti BBVA, Zorlu Enerji ile yenilenebilir enerji alım anlaşması imzaladı.

Haziran 2019 tarihinden itibaren  faaliyetlerini “Garanti BBVA” markasıyla sürdüren Banka ile Zorlu Enerji arasında %100 Yenilenebilir Enerji Anlaşması imzalandı.

Anlaşmaya göre Zorlu Enerji 2020’de Garanti BBVA’nın 813 şubesi ile 45 binasında tüketilecek düzeye denk olacak şekilde bankaya 90 milyon kilovat-saat elektrik satışı gerçekleştirilecek.

Satılacak elektriğin tamamı da Zorlu Enerji’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim santrallerinden karşılanacak.

Garanti BBVA tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada bu sayede 3 milyondan fazla ağacın doğaya katkısına denk şekilde 45 bin ton CO2 eşdeğeri sera gazı emisyonları önüne geçilecek. Ayrıca bu değere karşılık gelen ve çoğunluğu Gold Standard kategorisindeki tüm karbon sertifikaları da Garanti BBVA adına ayrılmış olacak.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ konuya ilişkin banka olarak iklim değişikliği ve sosyal eşitsizliklerle mücadele için 34 farklı sürdürülebilir ürün ve hizmetleri ile müşterilerinin farkındalığın ötesine geçip aksiyon almasına katkıda bulunduklarını belirtti. %100 Yenilenebilir Enerji Anlaşması’yla da sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında aldıkları doğrudan aksiyonun altını çizen Baştuğ, bu anlaşma ile şube, iştirak ve binalarında %100 yenilenebilir enerji kullanarak sektöre öncülük edeceklerine inandıklarını söyledi.

Zorlu Enerji’nin jeotermal enerji alanında 305 MW, rüzgar enerjisi alanında 135 MW ve hidroelektrik alanda 118,94 MW elektrik üretim kapasitesi bulunuyor.

1946 yılında Ankara’da kurulan Garanti Bankası, 31 Mart 2019 tarihi itibarıyla 423 milyar Türk Lirası’nı aşan konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumunda.

Kaynak: Yeşil Ekonomi