Haberler

Zorlu Enerji Grubu, Covid-19’lu günler eylem planlarını paylaştı

Zorlu Enerji Kızıldere Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: Zorlu Enerji)
Cannur Bozkurt 16 Nis 2020

Ali Kındap, COVID-19 salgını sebebiyle Zorlu Enerji Grubu olarak oluşturdukları eylem planları ve uygulamaları JeotermalHaberler ile paylaştı.

Zorlu Enerji Grubu Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdür Ali Kındap, COVID-19 salgını sebebiyle Zorlu Enerji Grubu olarak oluşturdukları eylem planları ve uygulamaları JeotermalHaberler ile paylaştı.

Çalışanlarınız için Zolru Enerji Grubu olarak ne gibi önlemler aldınız?

İstanbul merkez ofisimizde koronavirus acil durum planı oluşturulmuştur ve tüm planların yönetimi Zorlu Holding Teknik ve İdari İşler Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır . Kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü personel Zorlu Holding İnsan Kaynakları Direktörlüğü kararı doğrultusunda evlerinden izole bir şekilde çalışmaktadır. Bunun haricinde kalan diğer tüm çalışanlar da evden çalışmaya teşvik edilmektedir. Evden çalışmanın mümkün olmadığı durumlarda ofise gelen tüm çalışanlarımızın ofislere geçiş öncesinde ateş ölçümleri ve diğer kontrolleri yapılmaktadır.

Elektrik üretim santrallerinde uygulamaya geçirdiğiniz önlemlerden kısaca bahseder misiniz?

Merkez ofislerimiz haricinde, ülkemiz için kritik derecede öneme sahip olan elektrik üretim santrallerimizde de ek tedbirler almış bulunmaktayız. Öncelikli olarak tüm santrallerimizde elektrik üretimini kesintisiz bir şekilde devam ettirdiğimizi belirtmek istiyorum. Almış olduğumuz önlemler neticesinde jeotermal enerji santrallerimiz başta olmak üzere işletmede bulunan tüm santrallerimizde izolasyon sistemi uygulayarak işletme için kritik personelimizin vardiyalar halinde çalışmalarını sürdürmekte ve ülkemizin enerji ihtiyacını kesintisiz olarak karşılamaya deaem etmekteyiz. Tüm bu çalışmalarımızı sürdürürken vardiyalı çalışan personelimiz ve ailelerinin de sağlığını korumaya yönelik olarak, 2 haftalık vardiya süresini tamamlayan personelin vardiya değişimden sonra gerekli test işlemleri yapılarak sonuçları alındıktan sonra ailelerinin yanına huzurla dinlenmek için sevk edilmektedir.

Süreç içerisinde devam eden çalışmalarınız nelerdir?

İşletmede bulunan santrallerimizdeki aktivitilerin tamamını kesintisiz bir şekilde sürdürürken santrallerimiz için gerekli olan destek kuyu sondajlarımızı ve kuyuların sisteme entegrasyonu için gerekli olan tüm mekanik, inşaat ve elektrik işlerimizi de kesintisiz bir şekilde devam ettirmekteyiz.

Yurtiçi ve yurtdışı proje ve iş geliştirme faaliyetlerimize de hızla devam etmekteyiz. Jeotermal enerji sektöründe 2020 yılı sonrasında da YEKDEM vb. bir mekanizmayla devlet desteğinin devam edeceğine olan inancımızla Türkiye’ deki yeni saha araştırmalarımız ve mevcut sahalarımızdaki kapasite artışlarına ilişkin çalışmalarımızı da devam ettirmekteyiz. Bununla birlikte Afrika, Asya ve Avrupa pazarındaki yeni fırsatları da yakinen takip ettiğimizi ve 2020 yılının yeni uluslararası iş birliklerine gebe olduğunu belirtmek isterim.

Tüm bunlara ek olarak Avrupa Birliği ve TÜBİTAK destekli Ar&Ge projelerimizde de tüm çalışmalarımızı kesintisiz bir şekilde devam ettirmekteyiz. Avrupa ve tüm dünyadan proje partnerlerimizle video-konferans yöntemiyle toplantılarımızı sürdürmekte ve ülkeler arası iş birliği ve sosyal bağlarımızı kuvvetlendirmeye de devam etmekteyiz.

İçinde bulunduğumuz sürecin şirketimizi ve çalışanlarımızı minimum seviyede etkilemesi için elimizden geleni yapmaya ve gelecek güzel günlere umutla bakmaya devam edeceğiz.

Ali Kındap’a paylaşımı için teşşekür ediyor, Zorlu Enerji Grubu çalışanlarını, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde kesintisiz enerji üretimi için gösterdikleri çabalar nedeniyle alkışlıyoruz.

Kaynak: Zorlu Enerji Grubu