Haberler

Zorlu Enerji Kızıldere-1 JES ile AB destekli GeoSmart Projesi katılımcısı oldu

Zorlu Enerji JES
Cannur Bozkurt 14 Mar 2019

Zorlu Enerji, AB'nin enerji araştırma ve inovasyon programı olan Ufuk 2020 Programı kapsamındaki enerji depolama çalışmalarını içeren ‘GeoSmart' projesi kapsamında, enerji depolama alanında yapılacak çalışmalar için Kızıldere 1 Jeotermal Enerji Santrali ile 19 katılımcıdan biri oldu.

Zorlu Enerji, Avrupa Birliği’nin enerji araştırma ve inovasyon programı olan UFUK 2020 Programı kapsamındaki enerji depolama çalışmalarını içeren ‘GeoSmart’ projesi kapsamında 8 ülkeden oluşan 19 katılımcı kuruluştan biri olarak yer aldı. Enerji depolama alanında yapılacak çalışmalar için Kızıldere 1 Jeotermal Enerji Santrali pilot çalışma alanı olarak belirlendi.

İHA’ca duyurulan şirket açıklamasına göre Kızıldere 1 Santrali, elektrik şebeke arz güvenliğinin sağlanması, fazla ihtiyaç durumlarında depolama sisteminin devreye girmesi ve elektrik üretim sistemleri ile bölgesel ısıtma sistemlerinin eş zamanlı olarak uyum içerisinde çalışabilmesini sağlamak amacıyla enerji depolaması çalışmalarının gerçekleştirileceği pilot santral olarak değerlendirilecek. Proje kapsamında bir diğer santral olarak ise Belçika Belmatt jeotermal sahası seçildi.

Sektöründe, faaliyette bulunduğu tüm alanlarda örnek iş yapış biçimiyle öncü olan Zorlu Enerji, enerji alanında, güvenilir, temiz ve verimli enerji temelleri üzerine, küresel anlamda örnek olabilecek projelere 5,9 milyar euroluk fon ayıran Ufuk 2020 kapsamında alınan fon ile gerçekleştirilecek projeyle; şebekede meydana gelebilecek anlık kesintiler ve yüksek elektrik ihtiyacı halinde elektrik üretiminin devam edebilmesi için gerekli enerjinin depolanması ve elektrik ve ısı üretmek amacıyla şebekeye elektrik gönderiminin kesintiye uğramadan verimliliğin sürdürülmesi hedefi ile çalışacak.

Aynı zamanda proje kapsamında bilgisayar modellemesi yoluyla yapılacak, geleceğin biyokütle ve güneş enerjisi projelerine altyapı sağlayacak hibrit model çalışması için ODTÜ ve Kadir Has Üniversiteleri ile işbirliği de planlanıyor.

Birleşik Isı ve Güç Santrali olma özelliği taşıyan Kızıldere 1 santrali, elektrik üretirken, bulunduğu Sarayköy ilçesinin ısı ihtiyacını da tesisin çevriminden arta kalan jeotermal akışkanlarla sağlaması üzerine AB desteğini alarak sektör için global ölçekte demo santrallerden biri olacak.

UFUK 2020 için kabul edilen GeoSmart projesi yüksek performanslı yenilenebilir enerji teknolojilerinin Birleşik Isı-Güç tesislerine uygulanması ve üretilen enerjinin bir süre depolanmasını amaçlıyor. Bu amaç için belirlenen 20 milyon euroluk bütçenin yaklaşık 900 bin eurosu, Kızıldere 1 Santrali’ne aktarılacak. Kalan bütçe ise 8 farklı ülkede 19 ayrı katılımcı arasında dağıtılacak.

Nisan ayında çalışmalarına başlayacak proje, 18 ay sonra saha uygulamaları aşamasına geçecek. Projenin 4 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Kaynak: İHA