Haberler

Zorlu Enerji, önümüzdeki dönemde yurt içi ve dışında jeotermal yatırımlar planlıyor

Kızıldere JES, Zorlu Enerji (kaynak: Zorlu Enerji)
Cannur Bozkurt 21 Şub 2020

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Bloomberg HT ile gerçekleştirdiği röportajda, jeotermalin şirket için stratejik olarak bir niş alan olması gerçeği ile önemini belirterek, jeotermal yatırımlarını yalnızca yurt içi değil, yurt dışında da gerçekleştirmeyi düşündüklerini açıkladı.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Bloomberg HT’nin Finans Merkezi programında enerji sektöründeki gelişmeler hakkında düşüncelerini paylaştı.

Önümüzdeki dönem hedeflerinin özellikle jeotermal, güneş ve rüzgar alanında yatırım yapmak olduğunu söyleyen Ak,  jeotermalin şirket için, stratejik olarak bir niş alan olması gerçeği ile daha önemli olduğunu belirtti. YEKDEM tarifesinin devam edeceği yönünde umutları olduğunu söyleyen AK, jeotermal yatırımlarını yalnızca yurt içi değil, yurt dışında da gerçekleştirmeyi düşündüklerini açıkladı.

Zorlu Enerji altında Zorlu Yenilenebilir Enerji adlı yeni bir şirket planlarından bahseden Ak, bu şirket altında yeni bir halka arzı eylül sonrası düşündüklerini söylerken, halka arz gelirini büyümede ve borçlarını azaltmakta kullanacaklarını belirtti.

Refinansman konusunda fısatlar olabileceğini ve değerlendirdiklerini de belirten Ak, öncelikle borçları azaltıp faizi düşürmek istediklerini belirtti.

Şirketin yaklaşık 2 milyar dolar borcu olduğunu söyleyen Ak, “Karlılıklarımız ve EBİTDA’larımızda artış var. 2019’da 380 milyon dolar gibi bir EBİTDA’yı göreceğiz ve borçları azaltmak yönünde adımlar atacağız” dedi.

Kaynak:  Bloomberg HT