Haberler

Zorlu Enerji’den elektrikli araçlara hızlı şarj noktaları

Zorlu Energy ZES, elektrikli araç şarj noktaları (kaynak: Zorlu Enerji Basın Bülteni)
Cannur Bozkurt 3 Eyl 2018

Zorlu Enerji, yeni nesil teknoloji markası ZES (Zorlu Energy Solutions) ile ilkini Zorlu Center’da kurduğu Türkiye’nin en hızlı şarj noktası sonrası, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesine katkı sağlayacak elektrikli araç şarj noktalarının kurulumuna hız kazandırdı.

Zorlu Enerji’den Basın Bülteni aracılığı ile yapılan duyuruya göre, ZES (Zorlu Energy Solutions), İstanbul-İzmir otoyolundaki O3, O37 ve O68 dinlenme tesislerinde şarj ünitesi kurulumunu yaptı. ZES elektrikli araç şarj noktaları “Bozüyük-Sarar Outlet ve “Susurluk-Festiva”’da 15 Ağustos itibarı ile hizmet vermeye başladı. Yatırımların devamında “Afyon-Kolaylı Dinlenme Tesisi” “Uşak-Festiva” ve “Bolu- Highway” olmak üzere üç noktada daha yapılacak kurulumla ZES elektrikli araç şarj noktalarının sayısı 9’a yükselecek.

İstanbul-İzmir-Ankara üçgeninde özgürce ve kesintisiz seyahat edebilme imkanı sunan ZES, yeni kurulumlarıyla birlikte sistem üzerinden aynı anda şarj edilebilecek araç sayısını 40’a çıkardı.

Elektrikli araç sürücülerinin ZES sistemi tarafından tanınabilmesi ve daha kaliteli hizmet alabilmeleri için ZES App’i indirip, talep formunu doldurmaları yeterli oluyor. Kart ve üyeliğin tamamen ücretsiz olduğu sistemde, kullanıcılar ZES App uygulaması üzerinden abonelik işlemlerini yapabiliyor, şarj noktalarının yerlerini görebiliyor ve navigasyonla kolayca ulaşabiliyorlar.

Sürücüler ayrıca www.zes.net web sitesi üzerinde form doldurarak ya da 0850 339 99 37 nolu ZES Çağrı Merkezi’nden de talepte bulunarak ZES Kart sahibi olabiliyor.

Öncelik olarak üç büyük şehir olan İstanbul-Ankara-İzmir rotalarını yüksek hızlı şarj noktaları ile kapsayan ZES, farklı illerde standart hızlı (22kW) 40 şarj noktasına sahip. İlk ve en hızlı şarj ünitesini Zorlu Center içinde faaliyete geçiren ZES, şarj noktası sayısını sene sonuna kadar 100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Zorlu Enerji, Türkiye’nin ilk jeotermal santrali olan 15 MW kapasiteli Denizli Kızıldere I santralinin yanı sıra, 2013 yılında devreye alınan ve entegre tesis özelliğiyle özel bir konuma sahip 80 MW kapasiteli Kızıldere II Jeotermal Santrali’ne sahiptir. Grup, son olarak iki faz halinde devreye aldığı 165 MW’lık Kızıldere III jeotermal enerji santraliyle Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santrallerinden birine imza atmıştır. Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücünün yüzde 25’inden fazlasını tek başına karşılayan Zorlu Enerji, yeni projeleriyle 305 MW’lık kurulu gücünü 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedeflemektedir. Jeoloji, kimya, metalürji gibi farklı disiplinlerin uzmanlığını bir arada ele almayı gerektiren jeotermal alanında referans olabilecek, elektrik üretimi, sera, konut ve termal otel ısıtması ile ticari tesise sağladığı karbondioksit ile yeraltı zenginliğini açığa çıkararak bulunduğu bölgeye çok yönlü değer katmaktadır.

Kaynak: Zorlu Enerji