Haberler

Aardwarmte Vogelaer’den, Hollanda’da ikinci jeotermal santral planı

Aaardwarmte Vogelaer, Hollanda'dan jeotermal santral (kaynak: şirket)
Merve Uytun 11 Oca 2023

Hollandalı jeotermal geliştiricisi Aardwarmte Vogelaer, bahçe bitkileri sektörüne enerji sağlayacak ikinci bir santral kurulumu planlıyor.

Hollandalı jeotermal geliştirici Aardwarmte Vogelaer, Hollanda’nın Poeldijk kentindeki Arckelweg’de ikinci bir kurulumla jeotermal ısıtma kapasitelerini genişletmeyi planladığını duyurdu. Genişletme için çevre izni, Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı’na sunulmuştu. Proje için hazırlık çalışmalarının Mart 2023’e kadar başlaması bekleniyor.

İkinci kurulum, halihazırda 19 şirkete yenilenebilir ısı sağlayan şirketin ilk jeotermal tesisinin yanına kurulacak. Genişleme, Aardwarmte Vogelaer’in 16 bahçecilik şirketine daha jeotermal enerji tedarik etmesine izin verecek. Westmade-Noord’da inşa edilmesi planlanan yerleşim bölgesinde 400’den fazla eve ısı sağlanması da planlanıyor.

Bakanlık, çevre izni başvurusuna ilişkin karar taslağını Aralık 2022’de yayınlamıştı. Bu, ilgili taraflara taslak karar hakkında yorumlarını sunmaları için altı hafta süre veriyor.

Aardwarmte Vogelaer’in Poeldijk’teki operasyonlarını daha önce bildirmiştik; burada şirket, birleşik ısı ve güç (CHP) tesisiyle birlikte gaz üretiyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy