Haberler

Alaska, Unalaska’da jeotermal proje, imzalanan satın alım anlaşmasıyla ilerliyor

Şehir manzaralı Unalaska, Alaska (kaynak: flickr / umnak, creative commons)
Cannur Bozkurt 10 Eyl 2020

Chena Power ve Alaska Yerli köy şirketi, Alaska'daki bir balıkçı kasabası topluluğu olan Unalaska'da planlanan 30 MW Makushin jeotermal enerji santrali için 30 yıllık bir enerji satın alma sözleşmesi imzaladı.

Yerel olarak bildirilen habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Alaska’da yerli bir köy şirketi olan Ounalashka Corp. ve Chena Power, Unalaska şehri ile 30 yıllık elektrik satın alma anlaşması (PPA) imzaladı. 30 MW jeotermal enerji teslimi için anlaşma, 25 Ağustos 2020’de Unalaska şehir konseyinde onaylandı ve ardından 31 Ağustos 2020’de imzalandı.

PPA şu anda yürürlükte olduğundan, Makushin jeotermal enerji projesi, kalkınma için gerekli finansmanı sağlamaya devam edebilecek. Geliştirici, şehirdeki yetkililere göre santrali, 2023’ün son çeyreğinde işletmeye almayı umuyor.

Projenin ortağı Ounalashka Corp., Unalaska’daki Aleutlar ve Aleutians’daki Amaknak Adaları için kurulmuş yerli bir köy şirketidir. ‘Alaska Yerli’, bölgesel bir şirket olan Aleut Corp’a bağlıdır.

Ounalashka Corp.’un CEO’su Chris Salts’a göre, Alaskalıların yerel, ulusal ve uluslararası iş ve teknik liderliği birleştiren ortak çabaları şimdiye kadar başarıya ulaşmanın anahtarı oldu.

Santralin Unalaska’nın nüfus ve işletmeler için tüm ihtiyaçların karşılanabileceği yeterli gücü sağlaması bekleniyor. Unalaska, ABD’deki toplam balıkçılık sektörünün yaklaşık % 7’sini temsil eden büyük bir merkezdir. Unalaska/Dutch Harbor’da büyük kıyı bazlı deniz ürünleri işleme şirketleri bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy