Haberler

BHE Renewables, jeotermal lityum pilot projesi için 15 milyon dollar hibe aldı

BHE Renewables'ın Elmore jeotermal tesisi (kaynak: Berkshire Hathaway Energy)
Cannur Bozkurt 1 Şub 2021

BHE Renewables, Kaliforniya, Salton Denizi'ndeki jeotermal operasyonlarında jeotermal akışkandan pil seviyesinde lityum üretimi yapacak pilot tesis için, ABD DOE hibe fonundan 14,9 milyon dolar aldı.

BHE Renewables (eski adıyla CalEnergy), Kaliforniya, Salton Denizi’ndeki operasyonlarında jeotermal akışkandan lityum çıkarma çabaları için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Enerji Bakanlığı’ndan (DOE) bir hibe aldı.

Yaklaşık 15 milyon dolarlık bu hibe, Kaliforniya, Calipatria’da lityum klorürü pil seviyesinde lityum hidroksite dönüştürmek için bir pilot tesisinin inşasını destekleyecek. Bu ayın başlarında açıklanana hibe, Salton Denizi çevresinde lityum üretim fırsatlarını ilerletmek için eyalet çapında ve bölgesel çabaları tamamlıyor.

Meclis Üyesi Eduardo Garcia; “Kalıcı ve işbirliğine dayalı savunuculuktan sonra, Imperial Valley’deki lityum projeleri için ivmenin arttığını görmek heyecan verici. BHE Renewables’ı yaklaşık 15 milyon dolarlık yatırım için tebrik ve Kaliforniya’da rekabetçi bir lityum endüstrisini canlandırma çabalarını takdir ediyorum” diyerek açıklamalarına şöyle deva etti: “Salton Denizi Jeotermal Kaynak Alanı, Kuzey Amerika’daki en büyük lityum rezervlerine ev sahipliği yaparken, ABD’de neredeyse hiçbiri üretilmiyor. Küresel lityum talebi artmaya devam ederken ve Kaliforniya, sıfır emisyonlu araç hedeflerimize ulaşmak için çalışırken, bölgemizin bu hamlenin bir parçası olması ve ekonomik toparlanmaya öncülük etmesi için mükemmel bir fırsat olarak karşılaşıyoruz”.

Meclis üyesi Eduardo Garcia, Kaliforniya Enerji Komisyonu’na (CEC) teşekkür etti, “Komiser Douglas ve Başkan Hochschild’in desteğini ve liderliğini gerçekten takdir ediyoruz. Temiz enerji ve elektrikli araç geleceğimize doğru ilerlerken, CEC’nin ortaklığı çok önemli.”

Geçen yıl, CEC, lityumu jeotermal akışkandan lityum klorür çözeltisi şeklinde güvenilir ve uygun maliyetli bir şekilde geri kazanacak bir pilot tesis için BHE Renewables’e 6 milyon dolarlık eşleştirme hibesi vermişti.

“Jeotermal akışkandan başarılı lityum üretimi, Imperial Valley’in onlarca yıllık jeotermal enerji endüstrisini canlandırmak için katalizör olabilir. Sadece yeni işler yaratmakla kalmaz, aynı zamanda temel yük jeotermal enerjisinin fiyatını Kaliforniya müşterilerinin yararına daha uygun maliyetli hale getirebilir. Berkshire Hathaway Energy’de Devlet İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan M. Weisgall, bu iki proje devletin yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik alanındaki küresel liderliğini daha da sağlamlaştırmak için atılan cesur adımlar olarak tanımladı.

9 Aralık 2020’de, CEC, Kaliforniya’daki Lityum Çıkarma ile ilgili yeni Blue Ribbon Komisyonu’na (Lityum Vadisi Komisyonu) dokuz üye atadı. Assembly üyesi Eduardo Garcia’nın AB 1657 (2020) aracılığıyla ve on dört katılımcı ile oluşturulan komisyon, lityum çıkarma fırsatlarını ilerletmek için önerilerini gözden geçirmek, analiz etmek ve raporlamak için endüstri uzmanlarını ve topluluk paydaşlarını bir araya getirecek.

Bu hibelerin zamanındalığını ve önemini kabul eden CEC Komiseri Karen Douglas, “Jeotermal, Kaliforniya’nın yenilenebilir enerji portföyünün önemli bir parçası olmuştur ve Salton Denizi bölgesinde lityum çıkarımını jeotermal enerji ile birlikte değerlendirmek için artan bir fırsat vardır. Salton Denizi bölgesinin potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarı, CEC’in Lithium Valley Komisyonu desteğiyle liderlik ettiği Lityum Vadisi vizyonunu gerçekleştirmektir” dedi.

Salton Denizi’ndeki lityum çıkarma çabaları hakkında bazı ilginç bilgiler için, Lawrence Berkely Laboratuvarı’nın makalesine buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy