Haberler

CGG ve dCarbonX, açık deniz keşiflerinde karbondan arındırma ortağı

Kaliforniya kıyılarında açık deniz petrol platformu (kaynak: flickr / Berardo62, creative commons)
Merve Uytun 1 May 2021

CGG ve dCarbonX, jeotermal ve depolama için İrlanda ve Birleşik Krallık'ta açık denizdeki temiz enerji projelerinin yeraltı değerlendirmesinde stratejik anlaşmaya giriyor.

Fransa merkezli yer bilimleri teknoloji şirketi CGG, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta (jeotermal enerji ve CO2, hidrojen ve amonyak için depolama sahaları dahil) işletilen temiz enerji projelerinin yeraltı değerlendirmesinde dCarbonX‘i desteklemek için stratejik bir anlaşma imzaladı. Bu tür projeler, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji sistemlerine devam eden enerji geçişinde kritik öneme sahiptir. Bu, her iki şirket tarafından bu hafta e-posta ile paylaşılan bir basın bülteninde duyuruldu. Daha önce dCarbonX planları hakkında bilgi vermiştik.

CGG, jeolojik, jeofizik, mühendislik, modelleme ve izleme teknolojilerindeki tescilli uzmanlığından yararlanarak yer altı depolama, ayırma ve jeotermal enerji sahalarının belirlenmesine ve risklerinin giderilmesine yardımcı olmak için entegre jeoloji çözümlerini sunar.

Carbone, enerji geçişinin yeni, yenilikçi ve sürdürülebilir bir sağlayıcısı olarak açık deniz dekarbonizasyon araştırmalarına öncülük ediyor. Carbone, yeşil hidrojen depolama, karbon tutma kapasitesi ve jeotermal enerji gibi sürdürülebilir yer altı temel yük varlıkları sağlamak için entegre iş, yerbilim ve iyi mühendislik çözümleri uygulamaktadır.

DCarbonX’in kurucu ortağı ve CTO’su Dr. Angus McCoss şunları söyledi: “CGG’nin İrlanda ve Birleşik Krallık’ta yürütülen projelerimizde stratejik bir ortak olarak yer almasından çok memnunuz. Yüksek kaliteli entegre yerbilim çözümleri sağlamaları oldukça sağlam ve CGG’nin yenilikçi derin yeraltı yeteneklerini sınıfının en iyisi olarak görüyoruz. Düşük karbonlu bir gelecek için gerekli hizmetlerin ve teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. ”

CGG Geoscience EAME Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Whiting şunları söyledi: “İrlanda Denizi ve Birleşik Krallık’taki endüstriyel kümelere odaklanan yer altı enerji depolama, karbon tutma ve jeotermal gelişimi yenilikçi bir şekilde desteklemek için dCarbonX ile işbirliğimiz, CGG’nin iklim ve çevreye bağlılığını güçlendiriyor. Bu, CCUS, hidrojen ve amonyak depolaması ve jeotermal enerjinin hızlandırılmış gelişimi ve ticarileştirilmesi ile enerji geçişine aktif olarak katılma girişimlerimizle tutarlıdır. ”

CGG, dünya çapında 3.700 çalışanıyla küresel bir yerbilim teknolojisi lideridir. Şirket, müşterilerin karmaşık doğal kaynak, çevre ve altyapı sorunlarını daha verimli ve sorumlu bir şekilde çözmelerine yardımcı olan kapsamlı bir veri, ürün, hizmet ve çözüm yelpazesi sunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy