Haberler

Eavor’a, Eavor-Loop projesi için 91,6 milyon € hibe

Geretstried'de planlanan tesisin 3 boyutlu görünümü (kaynak: Eavor)
Merve Uytun 10 Mar 2023

Eavor'un yeni nesil jeotermal projesi, Avrupa İnovasyon Fonu'ndan 91,6 milyon € hibe aldı.

Eavor Technologies Inc. ve Eavor Erdwärme Geretsried GmbH (Eavor), Almanya Bavyera’da yapım aşamasında olan Eavor-Europe jeotermal projesini desteklemek için Avrupa İnovasyon Fonu’ndan (EIF) 91,6 milyon € hibe aldı.

Eavor-Europe projesi, Eavor-Loop teknolojisinin ilk ticari uygulaması olacaktır. Yüzeye ısı taşımak için temiz tatlı suyun dolaşacağı çok sayıda büyük yeraltı radyatöründen oluşur. Bu teknoloji, iyi geçirgenlik ve mevcut bir akiferin varlığı gibi faktörlere dayanmadan, jeotermalin neredeyse her yere dağıtılmasını amaçlamaktadır.

Eavor-Europe projesinin temeli Ekim 2022’de atıldı ve sondajın Temmuz 2023’te başlaması planlanıyor. Avrupa’nın en büyük sondaj kulelerinden ikisi halihazırda KCA-Deutag ile dört yıllık bir sözleşme kapsamındadır. Turboden S.p.A. ile işbirliği içinde sondaj operasyonlarıyla eş zamanlı olarak bir Organik Rankine Çevrimi (“ORC”) enerji santrali tasarlanmakta ve inşa edilmektedir ve ilk enerji üretimi 2024’ün 4. Çeyreği için planlanmıştır.

Proje, öngörülen ısı çıkışı ve güç satışları dahil olmak üzere yılda 8,2 MWe ve ~44.000 tCO2e sera gazı emisyonunun önlenmesiyle sonuçlanacaktır. Eavor, yaklaşık 20.000 eve Dünya’dan çekilen temiz enerji ile güç sağlanacağını ve projenin inşaat aşamasında 600 kişi-yılına kadar sondaj hizmetleri ve elektrik santrali/altyapı işleri yaratılacağını tahmin ediyor.

Eavor Başkanı, CEO’su ve Kurucu Ortağı John Redfern, “Avrupa Komisyonu’na teşekkür etmek istiyorum. Eavor’da bizler, pek çok prestijli Avrupalı çok uluslu şirketle birlikte EIF programına dahil olmaktan gurur duyuyoruz. Bu ilk ticari Eavor-Loop™’un, yeşil temel yük enerjisinin gerçekten ölçeklenebilir ilk biçiminin geniş çapta uygulanması için kapıları açacağına inanıyoruz. Bu şekilde, Avrupa’nın İklim Değişikliği ve Enerji Özerkliği eksikliği gibi ikiz varoluşsal tehditlerini çözmesine yardımcı olmayı umuyoruz” dedi.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) Genel Sekreteri Philippe Dumas, “EC İnovasyon Fonu’nun Eavor GmbH tarafından Almanya’nın Geretsried kentinde yenilikçi yenilenebilir merkezi ısıtma ve güç kaynağını ticari olarak göstermek için sunduğu jeotermal projeyi desteklediğini görmekten memnunum. Enerji, iklim ve gıda güvenliği krizinin yanı sıra 2030 yılına kadar jeotermal hedefi üç katına çıkarma ihtiyacı göz önüne alındığında, bu yenilikçi proje büyük önem taşıyor: elektrik arz güvenliğini artıracak, merkezi ısıtma sektörünün karbondan arındırılmasına yardımcı olacak, sera gazı emisyonlarını artırıyor ve teknolojik yeniliği teşvik ediyor”dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy