Haberler

EG Enerji ile GMK Enerji projelendirme sözleşmesi imzaladı

Aydın Karacasu'dan görünüm (kaynak: EG Enerji)
Cannur Bozkurt 29 May 2020

Aydın’ın Karacasu ilçesinde 3 farklı jeotermal işletme ruhsatında kurulması planlanan ve 1200 kişinin istihadam edileceği 65 Milyon dolar bütçeli dev proje için EG Enerji ve GMK Enerji arasında anlaşma imzalandı.

Sizlerle daha önce EG Enerji’nin Karacasu’da jeotermal kaynakların değerlendirilmesi üzerine yatırım planlarını paylaşmıştık. Firmadan konuya ilişkin yeni bir açıklama daha yapıldı.

Firma, Aydın’ın Karacasu ilçesinde 3 farklı jeotermal işletme ruhsatında kurulması planlanan ve 1200 kişinin istihdam edileceği 65 Milyon dolar bütçeli dev proje için GMK Enerji ile anlaşma imzaladığı bilgisini paylaştı. Bu proje kapsamında organik tarım amaçlı sera ve kurutma tesisleri ile turizm alanında faaliyet gösterecek termal otel, kaplıca ve SPA merkezlerinin mühendislik ve projelendirme hizmetleri GMK Enerji tarafından gerçekleştirilecektir.

Kurulacak tesisler hakkında bilgi veren EG Enerji Genel Müdürü Enis Günay, “6 yıldır Karacasu’dayız. Araştırma geliştirme çalışmaları yaptık. Daha önce GMK Enerji’ye EPC yaptırdığımız Dedeler, Hacıhıdırlar ve Çamköy’de kurduğumuz AR-GE seralarında farklı ürün denemelerine başladık. Farklı ve katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz. Karacasu’da 3 noktada ruhsatları olan firmamız bölge jeolojisi ve jeotermal faaliyetleri hakkında oldukça bilgilidir. Firmamızın birincil hedefi ruhsatları bulunan bölgede tarımsal kalkınma projeleri hazırlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak organik tarıma yönelik entegre tesisler kurmayı planlıyoruz. Jeotermal sera faaliyetleri ile üretilecek organik sebzeler ile bölgede yetişmekte olan incir gibi meyveler, meyve ve sebze kurutma tesislerinde herhangi bir ilaç kullanmadan işlenerek katma değeri yüksek ürünler elde edeceğiz” dedi.

İlk etapta 200.000 m2 organik tarım amaçlı sera ile yıllık 2500 ton yaş meyve sebze işleme kapasiteli kurutma tesisi için proje çalışmaları başlatılmıştır.

Çevresel yönü ön planda tutularak kurulacak sera, kurutma tesisi ve termal otel yatırımlarının Aydın ekonomisine ve bölge halkının istihdamına önemli katkı sağlaması hedeflenmektedir. Yapılacak yatırımların işletme döneminde Karacasu ve Kuyucak ilçelerinde çoğunluğu kadın olmak üzere 1200 kişiye istihdam sağlayacağı öngörülmektedir.

Kaynak: EG Enerji