Haberler

EKB’den belediyeler için enerji söyleşileri eğitim semineri

EKB“belediyeler için enerji söyleşileri” eğitim semineri (kaynak: EKB)
Cannur Bozkurt 22 Tem 2020

Enerji Kentleri Birliği (EKB), dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını nedeni ile, eğitim seminerlerini sanal olarak gerçekleştirmeye devam ediyor. EKB, bu çerçevede 6-10 Temmuz tarihleri arasında “belediyeler için enerji söyleşileri” başlıklı bir eğitim semineri düzenledi. Seminerde jeotermal, güneş ve çöpten enerji üretimi konuları ile tarımsal uygulamalar konuşuldu. Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna’nın jeotermal kuyularda kuyu testleri … Okumaya devam et EKB’den belediyeler için enerji söyleşileri eğitim semineri

Enerji Kentleri Birliği (EKB), dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını nedeni ile, eğitim seminerlerini sanal olarak gerçekleştirmeye devam ediyor.

EKB, bu çerçevede 6-10 Temmuz tarihleri arasında “belediyeler için enerji söyleşileri” başlıklı bir eğitim semineri düzenledi. Seminerde jeotermal, güneş ve çöpten enerji üretimi konuları ile tarımsal uygulamalar konuşuldu.

Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna’nın jeotermal kuyularda kuyu testleri ve sürdürülebilirlik üzerine bir sunum yaptığı seminerde, Kemal Akpınar jeotermal sondajlar ve sığ jeotermal sistemlerde ısı pompası uygulamalarına ilişkin bilgiler paylaştı.

Seminerde Faruk Telemcioğlu belediyelerin güneş enerjisinden nasıl yararlanabileceklerine ilişkin bir sunum gerçekleştirirken, Ahmet Kavalcı, katılımcılara, çöpten enerji üretimi konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Birol Kılkış ise küresel ısınmada enerji kaynaklı belediyelerin ve tarım sektörünün çözümlerine değindi.

Bir kamu kuruluşu olarak Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde kurulmuş olan EKB’nin misyonu; yenilenebilir enerji kaynaklarının; birlikte en verimli ve çevreye duyarlı şekilde belediyelerin katkısı ile yerel kalkınmaya, ülke refahına, ekonomisine ve istihdama en yüksek katma değeri sağlayacak hale getirilmesidir. Enerjiden yararlanılan her alanda yenilenebilir enerji kaynaklarının ağırlıklı olarak birlikte yer aldığı ve entegre olarak değerlendirildiği güvenli bir gelecek kurma vizyonuna sahip birliğin toplam üye sayısı 117’dir.

Kaynak: EKB