Haberler

Exergy, Filipinler’deki Mindanao-3 tesisi için ORC ünitesini teslim etti

EDC'nin Exergy teknolojisine sahip jeotermal tesis Filipinler'de faaliyete geçti (kaynak: Exergy)
Merve Uytun 9 May 2022

Exergy tarafından tasarlanan ve teslim edilen ORC ünitesini kullanan EDC, Mindanao jeotermal sahasının kapasitesini ilave kuyular açmadan artırdı.

Yakın zamanda, Filipinler’deki 103 MW Mindanao jeotermal sahasının kapasitesini artıran Energy Development Corporation‘ın Mindanao-3 binary enerji santralinin açılışı hakkında bilgi vermiştik. İtalyan EXERGY INTERNATIONAL temsilcileri de enerji santrali teknolojisinin tedarikçisi olarak etkinliğe katılmak için sahadaydı.

EXERGY, ikili enerji santrali için Organik Rankine Döngüsü (ORC) ünitesini tasarladı ve teslim etti. İş, sıkı teslim tarihlerine uyularak 12 aydan daha kısa bir sürede teslim edildi.

Zorlukların bir kısmı, santralin inşaatının pandeminin ortasında 2021’in başlarında başlamasıydı. Bu, EXERGY’nin bir zaman çerçevesi içinde çalışması ve aynı zamanda daha katı yerinde güvenlik protokollerine uyması gerektiği anlamına geliyordu.

Yeni ikili enerji santrali, EDC’nin mevcut Mindanao 1 ve 2 enerji santrallerinin jeotermal suyundan kalan ısıyı kullanarak 3,6 MW’lık ek bir güç üretiyor. ORC çevrimi, ısıyı radyal çıkış türbini aracılığıyla güce dönüştürüyor. İkili elektrik santralinden gelen tuzlu su daha sonra rezervuara geri enjekte ediliyor.

EXERGY Yöneticisi Marco Frassinetti “Filipinler’deki ilk brine geri kazanım santralinin EDC için başarıyla tamamlanmasından gurur duyuyoruz. Bu proje, hem işletme teknolojilerinde hem de enerji santrali tasarımı ve teknolojilerinde inovasyonu zorlamanın, jeotermal kaynakları daha iyi kullanmak ve jeotermal projelerin ekonomisini geliştirmek için nasıl daha sürdürülebilir ve verimli çözümler sağlayabileceğini gösteriyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy