Haberler

Eylül’de halka arz düşünen Zorlu’nun odak yatırım alanı jeotermal olacak

Zorlu Enerji Kızıldere Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: Zorlu Enerji)
Cannur Bozkurt 13 Tem 2020

Borsa İstanbul'da endeksin uzun süreli artış trendine girdiğini düşünen enerji şirketlerinden Zorlu, Global Yatırım ve Limak enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerini halka arz etmeyi planlıyor.

Türk enerji şirketleri, halka arz çalışmalarına başladı. Konuya ilişkin açıklamada bulununan Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, ‘Zorlu Yenilenebilir Enerji’ adında yeni bir şirket kuracaklarını belirterek, bunun altında yeni bir halka arzı eylül sonrası düşündüklerini vurguladı. Yenilenebilir enerji yatırımlarının şirketin gelecek planlarının odak noktasını oluşturduğunu belirten Ak, “Zorlu Doğal, Zorlu Jeotermal ve Rotor şirketlerimizin altındaki hidroelektrik, jeotermal ve rüzgar yatırımlarımızı tek şirket olarak birleştiriyoruz” dedi.

İkinci halka açık şirketin Zorlu Yenilenebilir Enerji A.Ş. olacağını vurgulayan Ak, şirketin halka arzını 2021’in ilk yarısı olarak revize ettiklerini, süreç sonunda şirket bölünmesinin tamamlanarak eylül ayı veya yılsonu bilançolarıyla birlikte harekete geçmeyi öngördüklerini belirtti.  Ak, Jeotermal enerjinin Zorlu Enerji’nin özellikle odaklanacağı önemli bir yatırım alanı olacağının altını çizerek, halka arzdan elde edilen gelirin büyümede ve şirket borçlarını azaltmakta kullanacaklarını söyledi.

LİMAK Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir de, “Halka açılmamız gerekiyor. Uygun bir zaman geldiğinde bunu da yapmak istiyoruz. Çimento, turizm gibi her biri bağımsız olan şirketleri açmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Global Yatırım Holding iştiraki Naturel Gaz halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu. Sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış doğal gaz pazarında yaklaşık yüzde 20 pazar payına sahip şirketin halka arz büyüklüğünün 250 milyon TLyi bulacağı belirtiliyor.

Kaynak: Sabah