Haberler

Filipinler’de yatırımcılar, jeotermal kalkınma için sigorta türü teşvikler arıyor

Filipinler, Biliran Adası'nda Iceland Drilling Geysir Sondaj kulesi (kaynak: BiliranIsland.com)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

Filipinler jeotermal sektörü, jeotermal ihaleler yaklaşırken, jeotermal kalkınmaya uluslararası ilgi ve yatırım çekmeye yardımcı olmak adına, risk azaltma fonları veya benzeri teşvikler şeklinde hükümetten destek bekliyor.

Filipinler’de jeotermal yatırım ve kalkınmayı teşvik etmek için yatırımcılar, sigorta, risk azaltma fonu veya gelişimin sondaj aşaması için maliyet paylaşımı şeklinde yatırım teşvikleri arıyorlar. Yatırımcılar, Manila Bülteni tarafından bildirildiği üzere, jeotermal gelişimin daha riskli erken aşamasını kapsamayı umuyorlar.

Filipinler Ulusal Jeotermal Birliği’nin (NGAP) mütevelli heyeti üyesi olan avukat Fernando Penarroyo, ülkenin Enerji Bakanlığı aracılığıyla hükümete de faydalı olması için bir risk azaltma fonunun zaten teklif edildiğini belirtti. Ancak böyle bir fonun olasılığına dair hiçbir çalışma gerçekleştirilmedi.

Bir azaltma fonu ile amaç, sondaj maliyetini geri ödemeler veya sondaj faaliyetlerinde bir hisse senedi şeklinde karşılamak olacaktır.

Jeotermal gelişimin başlangıcındaki yüksek sermaye maliyeti, özellikle ülkedeki daha düşük sıcaklıklı kaynaklarını kullanma çabasında, yatırımı çekmek ve kalkınmayı teşvik etmek için kilit bir engel olarak görülüyor. Filipinler’de jeotermal gelişme yavaş ilerledi ve ülke, en büyük jeotermal enerji üretim kapasitesine sahip ülkeler sıralamasında Endonezya’nın gerisinde kaldı.

Bir risk azaltma fonu, keşif aşamasında sondaj riskinin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Hükümetin riskin bir kısmını paylaşmasıyla, yatırımcılar keşfe çıkmaya teşvik edilebilir.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, ticari gelişmeye ilerleyebilecek jeotermal keşif için beş alanda açık ve rekabetçi bir ihale süreci açıklandı. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2021 olan ihalede, uluslararası bir ilgi varsa, uluslararası yatırımcılar için yenilenebilir geliştirme mülkiyeti açıldıktan sonra da görülecek.

Düşük entalpi ve sıcaklıklı alanlara girme riskinin daha yüksek olduğu sektör, yatırım çekmek için hükümetten yardım istiyor.

Daha fazla ayrıntı için ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy