Haberler

Hamburg, ikinci bir jeotermal kuyusu açarak ilerlemeye devam edecek

Kirsten Fust, MD Hamburger Energiewerke; Çevre, iklim, enerji ve tarımdan sorumlu Devlet Sekreteri Michael Pollmann ve Hamburg-Wilhelmsburg sondaj sahasında HAMBURG WASSER Yönetim Sözcüsü Ingo Hannemann. (kaynak/ telif hakkı Hamburger Energiewerke / Mannhardt)
Merve Uytun 25 Tem 2022

Hamburg jeotermal projesi, orta sıcaklıkta bir kaynak için kumtaşı zonunu hedefleyen ikinci bir kuyu açma planlarını açıkladı.

Hamburg’daki jeotermal projesi, bildirdiğimiz gibi, açılan ilk arama kuyusunun sonuçlarını takiben ikinci bir kuyu açma planlarını açıkladı.

Hamburger Energiewerke ve HAMBURG WASSER’in ortak iştiraki Hamburg Energie Geothermie GmbH’den proje ekibi, 1300 metre derinlikte, yaklaşık 130 metre kalınlığındaki bir kaya tabakasında termal suyu tespit edebildi. Bu amaçla bu kaya tabakasına bir kuyu açılmıştır. İlk üretim testleri kumtaşının geçirgenliğini doğruladı, bu nedenle şimdi ikinci kuyu deliniyor.

İkinci kuyu, yanal yönlendirme ile yaklaşık 1.400 metre derinliğe kadar rezervuarın içine açılacaktır. Sonraki üretim testleri, termal suyun üretim hızı ve sıcaklığı açısından jeotermal potansiyeli güvenilir bir şekilde ölçmelidir. Bu veriler, Hamburg-Wilhelmsburg için olası bir jeotermal ısı üretimi geliştirmek için gereklidir. Su taşıyan kumtaşı tabakası yaklaşık 45 milyon yaşındadır.

Çevre, İklim, Enerji ve Tarımdan Sorumlu Devlet Konseyi Üyesi Michael Pollmann: “Rüzgar ve güneşe ek olarak jeotermal enerji, başarılı bir enerji geçişi için başka bir yapı taşıdır. Wilhelmsburg’da orta derinlikteki ilk jeotermal kuyusu sırasında, son derece umut verici bir termal su kaynağına rastladık, bu da jeotermal enerjiyi burada ve belki başka yerlerde ısı geçişi için kullanabileceğimizi ummak için sebep veriyor. Bu, şimdi ikinci bir kuyu açarak yapacağımız üretim hızı ve sıcaklığının daha fazla değerlendirilmesini gerektiriyor. Hamburg’da jeotermal enerjinin tanıtımına yönelik pilot projenin bu ikinci aşaması, metropolümüzde bu ısı kaynağının potansiyeli hakkında bize daha fazla bilgi sağlayacaktır. Bu bağlamda, fosil yakıt enerji kaynaklarından bağımsız olmak için bu fırsatı değerlendirmemize yardımcı olacağını umabiliriz.

Hamburger Energiewerke GmbH Genel Müdürü Kirsten Fust: “Keşif amaçlı sondajımızla, jeotermal ısı üretimi potansiyeline sahip Hamburg alt toprağında termal suyun aktığını başarıyla kanıtladık. Böylece Hamburg evleri için temel yük ve yerel eko-ısı üretme hedefimize büyük bir adım daha yaklaştık. Şimdi ikinci kuyuyu güvenle açmanın ve üretim testlerinin sonuçlarını beklemenin zamanı geldi.”

HAMBURG WASSER’in yönetim sözcüsü Ingo Hannemann: “İlk başta içme suyu temini bağlamında oluşturduğumuz ve yan kuruluşumuz CONSULAQUA ile projeye getirdiğimiz kapsamlı jeolojik bilgi birikimi ile araştırma için temel oluşturduk. Yeraltı suyu birikintilerinin gelişimi sayesinde, yüzey altını iyi tanıyor ve iklim dostu enerji çözümleri için nasıl kullanılabileceğini biliyoruz. Projeye eşlik eden araştırma, Hamburg’un altındaki jeolojik tabloyu daha da tamamlayan ve enerji potansiyelinin daha iyi kullanılmasına katkıda bulunan önemli bilgiler sağladı.”

Üretim testi başarılı olursa, termal su da daha sonra ikinci kuyudan basılacak ve birinci sapmış kuyudan (enjeksiyon kuyusu) kapalı devre olarak rezervuara geri dönecektir. Genel olarak 1.300 metre derinlikte, 45-50 santigrat derece aralığında bir termal su sıcaklığı beklenebilir. Bununla birlikte, akış hızı/çıktı gibi diğer parametrelerle birlikte yenilenebilir enerjiye dayalı ısı üretimi konseptini oluşturan her bir konum için spesifik sıcaklık belirlenmelidir. Proje ekibi şu anda ısı pompalarının kullanımını da hesaba katan çeşitli teknik çözümler üzerinde çalışıyor. Şirketler, bu yılın sonbaharında nihai sonuçları sunabilecekleri konusunda iyimserler.

Sondaj, Kuzey Almanya Havzası’ndaki jeotermal potansiyel hakkında bilgi edinmek için mesoTherm tarafından kapsamlı bir bilimsel araştırma programı eşliğinde gerçekleştirildi. Bu amaçla, farklı kaya katmanlarından birkaç metre uzunluğunda sondaj karotları olarak adlandırılan kaya örnekleri alındı. Bunlar ayrıca, 3.000 metreden daha derindeki kumtaşı katmanlarında jeotermal kullanım için yeterli termal su birikintilerinin beklenmediğini de gösterdi. 1.300 metre derinlikteki kumtaşı tabakasının Wilhelmsburg sahasında özellikle kalın olduğu kanıtlandı. Bu nedenle sondaj karotları ve hidrolik testler kullanılarak jeotermal potansiyeli ilk kez incelendi.

Göttingen Georg-August Üniversitesi’nde jeotermal enerji profesörü ve Leibniz Uygulamalı Jeofizik Enstitüsü’nün jeotermal enerji bölümü başkanı Inga Moeck, beraberindeki bilimsel program mesoTherm başkanlık ediyor: “21. yüzyılda bile gerçek keşifler hala mümkün. Sondaj sayesinde 45 milyon yıl önce oluşmuş ve bugün jeotermal kullanım için çok iyi özellikler gösteren yeni keşfedilen bir kumtaşı tabakasını keşfettik. Bu katmandan gelen termal su ile mümkün olduğu kadar çok insana yenilenebilir ısı sağlamak istiyoruz.”

Ortak proje mesoTherm, Göttingen Georg-August Üniversitesi, Yerbilimleri Merkezi tarafından, Geothermie Neubrandenburg GmbH (GTN) ve Leibniz Uygulamalı Jeofizik Enstitüsü (LIAG) ile birlikte ortak bir ortak olarak yönetilmektedir ve temel amacı; Kuzey Almanya’daki jeotermal rezervuarlar ve olası enerji kullanımlarını belirlemektir.

Rüzgar ve güneşe ek olarak jeotermal enerji, yenilenebilir enerjinin üçüncü ayağıdır. Sabittir ve yerel olarak mevcuttur. Federal Çevre Ajansı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, derin jeotermal enerji, 2050 yılına kadar iklim açısından nötr ısı arzına yılda 118 TWh katkıda bulunabilir. Almanya’da yaklaşık 350 MW kurulu ısı çıkışı ile 42 derin jeotermal sistem çalışıyor. Derin jeotermal enerji burada 400 metreden fazla sondaj derinliğine ve ortalama 2.500 metre derinliğe sahip sistemler olarak anlaşılmaktadır.

Hamburg jeotermal projesi, Wilhelmsburg yerleşim bölgelerine neredeyse CO2 içermeyen ısı sağlamayı amaçlayan gerçek IW3 – Entegre Isı Geçişi Wilhelmsburg laboratuvarının bir parçasıdır. “Enerji geçişinin gerçek bir laboratuvarı” olarak, Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı (BMWK), geleceğe yönelik enerji teknolojileri alanındaki araştırma ve geliştirmeyi desteklemek için projeye toplam yaklaşık 22,5 milyon Euro fon sağlıyor. Özellikle jeotermal enerjide keşif riski daha fazla bilgi ile azaltılmalıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy