Haberler

Hollanda, Jeotermal kaynak Maasdijk doğrulandı

Maasdjik, Hollanda'da sondaj çalışmaları (kaynak: Video ekran görüntüsü, Aardwarmte Maasdijk)
Merve Uytun 19 Kas 2022

Onaylanan sıcaklıklar ve rezervuar geçirgenliği ile Hollanda'daki Maasdijk jeotermal ısıtma projesinde sonraki kuyular için sondaj başladı.

Aardwarmte Maasdijk, Hollanda’daki Maasdijk jeotermal ısıtma projesi için ilk kuyu testinin olumlu sonuçlarını onayladı. Geliştirici, 2900 metre derinlikte 90 santigrat derece sıcaklığa sahip bir kaynağa ulaştıklarını bildirdi. Yeraltı jeolojisinin, birçok serayı sürdürülebilir bir şekilde ısıtma operasyonlarını desteklemek için yeterince gözenekli ve geçirgen olduğu da doğrulandı.

Planlanan 50 MW’lık jeotermal ısıtma projesi, 2023’ün sonu veya 2024’ün başına kadar yaklaşık 70 seracılık şirketine ısı sağlayabilir.

Aardwarmte Maasdijk, Maasdijk ısı kooperatifi ile HVC arasında, Westland’deki seracılık şirketleri için ve onlarla birlikte sürdürülebilir ısıyı teşvik etmek ve gerçekleştirmek amacıyla bir işbirliğidir. Mayıs 2022’de geliştirici, altı aydan fazla sürmesi beklenen bir sondaj programı üzerinden altı kuyuluk bir başlangıç ​​planıyla proje için sondaj operasyonlarının resmi olarak başladığını duyurdu.

İlk kuyudan alınan olumlu sonuçlar, sonraki dört kuyunun açılmasının önünü açıyor. Geliştirici, ısıtma tesisi ve dağıtım şebekesinin inşaatının sondaj programından sonra başlayacağını belirtir. Bununla ilgili olarak, bahçecilik altyapı şirketi VB’nin jeotermal departmanı, Maasdijk jeotermal projesinin tasarım ve kurulum işleri için sözleşme imzaladıklarını açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy