Haberler

Hollanda Maasdijk jeotermal ısıtma projesinde sondaj başladı

Hollanda Maasdijk jeotermal ısıtma projesi açılış töreni (Kaynak: WOS )
Merve Uytun 30 May 2022

Hollanda, Maasdijk jeotermal ısıtma projesinde planlanan toplam altı kuyunun sondajına resmi olarak başladı.

Geçen ay sondaj kulesinin teslim edildiği haberinin ardından, Hollanda’nın Maasdijk kentindeki jeotermal ısıtma projesi için sondaj resmen başladı. Toplam altı kuyu açılması planlanıyor ve programın altı aydan fazla sürmesi bekleniyor. 50 MW’lık jeotermal ısıtma projesi, 2023’ün sonunda veya 2024’ün başlarında yaklaşık 70 sera bahçecilik şirketine ısı sağlayabilir.

Jeotermal ısı Maasdijk (Aardwarmte Maasdijk), Westland’deki sera bahçecilik şirketleri için sürdürülebilir ısıyı teşvik etmek ve gerçekleştirmek amacıyla Maasdijk ısı kooperatifi ve HVC arasında bir işbirliğidir. Son iki yıldır, jeotermal bölgenin yakınında yaşayan sakinler, olası bir ısı projesinin geliştirilmesine dahil oldular. 6 jeotermal kuyunun gerçekleştirilmesi yaklaştıkça yerel halkla istişare daha da yoğunlaşacaktır.

Sondaj başlangıcını kutlamak için proje sahasında yerel sakinler ve ısı kooperatifi üyeleri de hazır bulundu. Yaklaşık altı aylık sondajın ardından ısıtma tesisi ve dağıtım şebekesinin inşaatına başlanacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy