Haberler

Hollanda’nın Rotterdam Limanı için jeotermal seçeneğini araştırma

Rotterdam Limanı, Hollanda (kaynak: Rotterdam Limanı Otoritesi)
Cannur Bozkurt 29 Oca 2020

Rotterdam Liman Otoritesi tarafından bildirildiği üzere, Rotterdam’ın jeotermal limanıyla ilgili araştırmalar bir sonraki aşamaya giriyor. Shell Geothermal BV ve Rotterdam Limanı Otoritesi, Rotterdam limanının batı kesimindeki jeotermal enerji seçeneklerini birlikte araştıracaklar. İki şirket, Ekonomik İşler Bakanlığı’ndan arama izni aldı. Son yıllarda yeraltı, kısmen UDG yeşil anlaşmasının bir parçası olarak iyi bir şekilde haritalandırılmıştır. Arama izninin … Okumaya devam et Hollanda’nın Rotterdam Limanı için jeotermal seçeneğini araştırma

Rotterdam Liman Otoritesi tarafından bildirildiği üzere, Rotterdam’ın jeotermal limanıyla ilgili araştırmalar bir sonraki aşamaya giriyor.

Shell Geothermal BV ve Rotterdam Limanı Otoritesi, Rotterdam limanının batı kesimindeki jeotermal enerji seçeneklerini birlikte araştıracaklar. İki şirket, Ekonomik İşler Bakanlığı’ndan arama izni aldı.

Son yıllarda yeraltı, kısmen UDG yeşil anlaşmasının bir parçası olarak iyi bir şekilde haritalandırılmıştır. Arama izninin alınması, Shell ve Liman Başkanlığının önümüzdeki yıllarda limanın batı kesiminde jeotermal ısı projeleri gerçekleştirme amacıyla planlarını uygulamaları için zamanları olacağı anlamına gelmektedir. Önümüzdeki iki yıl boyunca, potansiyel jeotermal enerji alıcıları ile anlaşmalar yapmak, maliyetleri hesaplamak, test sondajı için olası bir yer belirlemek ve altyapının neye benzediğini bulmak üzerinde durulacak. Jeotermal ısının diğer kaynaklardan gelen enerjiyle rekabet edebilmesi de önemlidir.

Rotterdam endüstrisi çok fazla enerji kullanmaktadır. Jeotermal ısı sıcak su şeklinde ortaya çıkarılabilirse, özellikle sanayi için buhar üretimi için iyi bir sürdürülebilir enerji kaynağı olabilir. Buna ek olarak, sanayi tarafından kullanıldıktan sonra biraz soğutulmuş su, bölgesel bir ısı şebekesi aracılığıyla evlerin ve seraların ısıtılması için kullanılabilir.

Shell ve Liman Otoritesi, planların hazırlanmasında EBN’yi (Energie Beheer Nederland) işin içine katacaklardır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy