Haberler

Innargi, Almanya, Kiel’de jeotermal bölgesel ısıtmayı keşfedecek

Innargi ve Stadtwerke Kiel arasındaki imza töreni (kaynak: AP Moller Holding via Linkedin)
Merve Uytun 16 Mar 2023

Innargi, Almanya Kiel şehrinde jeotermal bölgesel ısıtma potansiyeli keşfetmek için Stadtwerke Kiel ile bir anlaşma imzaladı.

Danimarkalı jeotermal ısıtma geliştiricisi Innargi, Almanya’nın Schleswig-Holstein bölgesindeki Kiel şehrinde jeotermal bölgesel ısıtma potansiyelini araştırmak için yerel hizmet şirketi Stadtwerke Kiel ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmanın amacı, 2035 yılına kadar bölgesel ısıtma şirketinin planlanan iklim nötr ısı üretimine ulaşmak için Kiel’deki bölgesel ısıtmayı daha fazla karbondan arındırmaktır.

Innargi ve Stadtwerke Kiel arasında şu anda yapılan anlaşma, yer altının araştırılması ve böylece federal eyalet başkenti Kiel’de jeotermal bölgesel ısıtmanın gelişme potansiyelinin belirlenmesi ile ilgili. Her iki taraf da soruşturmanın bu yıl bitmeden tamamlanmasını diliyor. Sonuçlara bağlı olarak, Innargi’nin Kiel’de birkaç jeotermal ısıtma tesisi kurmasını ve işletmesini içeren bir anlaşma yapılabilir.

“Bugün imzalanan niyet mektubu, bölgesel ısıtma sistemimizi karbon nötr hale getirmeye yönelik bir başka önemli adım. Stadtwerke Kiel AG Teknoloji ve İnsan Kaynakları Başkanı Dr. Jörg Teupen, derin jeotermal enerjinin gelecekte enerji geçiş programımız olan ‘Kurs Klimaneutralität’ta bir yapı taşı olup olmayacağını araştırmak istiyoruz” dedi.

Teupen, “Test sonuçları pozitif çıkarsa, yaklaşık beş yıl içinde üretime başlayabiliriz” diye ekledi.

“Ben ve tüm Innargi ekibi, Stadtwerke Kiel ile yapılan işbirliği anlaşmasından çok memnunuz. Innargi CEO’su Samir Abboud, enerji sektörümüzü dönüştürmeyi başarmak istiyorsak, yeni araçlar kullanılmalı ve jeotermal enerji geleceğin ısı tedarikinde önemli bir rol oynayabilir. “Stadtwerke Kiel ile birlikte, şu anda jeotermal bölgesel ısıtma potansiyelini araştırıyoruz ve birkaç yıl içinde Kiel’in ısı kaynağının yeşil dönüşümüne önemli bir katkı sağlayabileceğimize inanıyorum.”

Kiel’de 2-3 kilometre derinliğindeki bir üretim kuyusundan sıcaklığı 76 dereceye kadar çıkan jeotermal su çıkarılacak. Yüzeyde su, Kiel’deki merkezi ısıtma şebekesi için gerekli olan 90 dereceye kadar ısıtılacak. Bu, yüksek sıcaklıklı ısı pompaları tarafından yapılır. Isı çekildiğinde, soğutulmuş jeotermal su bir enjeksiyon kuyusundan yeraltına geri pompalanır ve döngü baştan başlar.

“Derin jeotermal enerji şu anda planlarımıza dahil değil. Ama hiçbir şey kesin değildir. Çerçeve koşulları sürekli değişir ve sürekli olarak tüm olasılıkları araştırırız. Derin jeotermal enerji çok ilginç ve planın bir parçası olabilir,” yorumunu yaptı Teupen,

Innargi, bölgesel ısıtma için jeotermal enerjinin kullanımında uzmanlaşmıştır ve deneyimli bir jeolog, rezervuar, tesis ve sondaj mühendisleri ekibine komuta etmektedir. Ayrıca şirket, bölgesel ısıtma şirketleri ve şehirlerle ortaklıklar kurmaktadır. 2022’nin başında Innargi, Danimarka’nın Aarhus kentinde AB’nin en büyük jeotermal ısıtma tesisinin geliştirilmesi ve işletilmesi için bir sözleşme imzaladı. Aarhus, federal eyalet başkenti Kiel’in kardeş şehridir.

Bu yılın başlarında Innargi, Polonya’nın Poznan şehrinde jeotermal bölgesel ısıtmayı keşfetmek için bir niyet mektubu imzaladı. Bu, Innargi’nin Danimarka dışındaki ilk projesiydi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy