Haberler

Inpex, Endonezya’daki Rajabasa jeotermal projesinde hisse satın aldı

Bandar Lampung Şehri, Endonezya (kaynak: eVANDOphotography / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 9 Oca 2023

Japon INPEX, şirketin Endonezya'daki jeotermal projelerdeki satın alma serisinin sonuncusu olan Rajabasa jeotermal projesinde hisse satın aldı.

Japon petrol ve gaz şirketi INPEX CORPORATION (INPEX), PT Supreme Energy Rajabasa’nın %31,45 hissesini satın alarak Endonezya’nın Sumatra bölgesindeki Lampung eyaletindeki Rajabasa jeotermal projesine katıldı. Satın alma, jeotermal ticareti yapmak amacıyla kurulmuş  INPEX GEOTHERMAL LTD. (INPEX GEOTERMAL) aracılığıyla yapıldı.

INPEX, PT Supreme Energy Rajabasa’da paydaş olarak PT Supreme Energy, ENGIE SA ve Sumitomo Corporation’a katıldı. INPEX’in satın aldığı hisse, Fransız enerji grubu ENGIE’den geliyor.

Rajabasa jeotermal projesi şu anda hala keşif aşamasında. Bununla birlikte, yapılan yüzey ve jeofizik araştırmaları, bölgede potansiyel jeotermal kaynakların varlığını gösteriyor. INPEX’in bu yıl içinde sondaj teknolojisi ile test kuyularının açılmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Bu satın alma, INPEX’in her ikisi de Endonezya’da bulunan Rantau Dedap ve Muaralaboh jeotermal projelerine katılmasıyla ilgili benzer haberleri takip ediyor. 2022’nin başlarında INPEX, jeotermal portföyünü hem Japonya hem de Endonezya’da genişletme planlarını duyurdu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy