Haberler

INPEX, Endonezya’daki Rantau Dedap jeotermal projesinde hisse satın aldı

Rantau Dedap Jeotermal Santrali (kaynak: INPEX)
Merve Uytun 29 Eki 2022

Japon arama ve üretim şirketi INPEX, Endonezya'nın Güney Sumatra kentindeki Rantau Dedap jeotermal enerji projesinde %27.4 hisse satın aldı.

Japon petrol ve gaz şirketi INPEX, INPEX Geothermal Development Co. Ltd. aracılığıyla Güney Sumatra, Endonezya’daki Rantau Dedap Jeotermal Santrali’nin geliştiricisi ve işletmecisi olan PT Supreme Energy Rantau Dedap’ın %27,4 hissesini satın aldı.

PT Supreme Energy Rantau Dedap, PT Supreme Energy, ENGIE S.A., Marubeni Corporation ve Tohoku Electric Power’ın ortak girişimidir. INPEX’in ihraç edilen hisseleri ENGIE’den satın aldığı bildirildi.

Rantau Dedap Jeotermal Santrali, Aralık 2021’de ticari faaliyete başladı. İki ünitede 91,2 MW net elektrik üretimine (98,4 MW brüt) sahip. Rantau Dedap’tan gelen elektrik, 30 yıllık bir elektrik satın alma anlaşması kapsamında devlete ait PT PLN’ye satılmaktadır.

Rantau Dedap’ta hisse alımı, şirketin Japonya ve Endonezya’daki jeotermal faaliyetlerini genişletmeyi amaçlayan INPEX’in Stratejik Vizyonu ile uyumludur. Bu yılın başlarında şirket, ağırlıklı olarak açık deniz rüzgar ve jeotermal tesislerinden 1000 ila 2000 MW kurulu güç üretim kapasitesi sağlamayı planladığını duyurdu.

2021’de INPEX, Muara Laboh Jeotermal Enerji Projesi’nde PT Supreme Energy Sumatera’dan %33.333 hisse satın almıştı. Muara Laboh Jeotermal Santrali 85 MW nominal çıkışa sahiptir ve Aralık 2019’dan beri ticari operasyonlardadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy