Haberler

Jeotermal için büyük atılımlara rağmen, işler daha hızlı ilerleyebilir

Hollanda Lahey'de, Huisman LOC 400 sondaj kulesi (kaynak: Huisman)
Cannur Bozkurt 20 Haz 2020

Platform Geothermie, Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı tarafından paylaşılan bir belgeye verdiği yanıtta genel açıdan olumlu olmakla birlikte, Hollanda'daki jeotermal gelişmeyi hızlandırmak için atılması gerekli adımlara işaret etti.

Hollanda’dalı Platform Geothermie, bu yılın Mayıs ayında Ekonomik İşler ve İklim Bakanı’nın Parlamento’da paylaştığı bir mektuba cevap verdiğini bildirdi. (Mektup ile ilgili paylaştığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.)

Jeotermal platform, Bakan Wiebes’in jeotermal enerjiyi, enerji geçişinin bir parçası olarak görmesi nedeni ile olumlu olduklarını, ancak sektör ve hükümet tarafından gerekli önlemlerin alınması için güçlü çabalar sarf edilirse jeotermal kalkınmanın daha sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Cevapta öne çıkan konular ise aşağıdaki gibi:

  • Sera uygulamalarında jeotermal enerjinin daha da geliştirilmesi ve yapılı çevrede uygulamasına yönelik yaklaşımları çok olumlu görüyoruz ve sektörü hızlandırma ihtiyacını destekliyoruz.
  • Sektörün sadece devletin 15 PJ’lik muhafazakar tahmininden daha büyük bir ivme ile hedeflerine yaklaşması mümkün olabilir.
  • Gerçekleştirilen olumlu adımlardan memnuniyet duyuyoruz: SCAN (yeraltının haritalanması), KIRA ve MMIP’lerle bilgi ve yenilik programları, SDE (kategorilerin genişletilmesi), Rijswijk’teki RCSG test merkezine destek, EBN’nin risk taşıyan katılımı.
  • Jeotermal sektördeki partiler ve hükümetler arasındaki işbirliği, başarıya ulaşmak için büyük önem taşımaktadır. Hak ettikleri ilgiyi görmelerini sağlamak için bu eylemlere odaklanmaya devam etmek önemlidir.
  • Endüstri standartları ve kılavuz ilkelerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda, inovasyon ve pazar gelişmeleri için alan ile Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı’nın yapıcı tutumunu takdir ediyoruz.
  • Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı operatörleri ve danışmanları arasında izin başvurularının işlenmesini hızlandırma konusundaki payları hakkında görüşmelerin (devam etmenin) gerekli ve olumlu olduğunu görüyoruz. Başvuruların işlenmesi artık (gereksiz) uzun vadeli bir süreçtir ve daha da hızlandırılması gerekmektedir.
  • İzin prosedürlerinin resmi danışma sürecinde yerel ve bölgesel yetkililerin rolü açısından önemi büyüktür. Bu nedenle Isı Yasası 2, gelişmeleri hızlandırmak için kaynak, ısı ağı ve müşteri arasındaki bağlantıya dikkat etmelidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy