Haberler

Jeotermal potansiyeli keşfetmek için açık deniz araştırma sondajı, Kaliforniya Körfezi, Meksika

Meksika kıyılarında Jack-up sondaj kulesi (kaynak: flickr / Carey Akin, yaratıcı ortaklıklar)
Cannur Bozkurt 3 Eki 2019

Bir araştırma ekibi, jeolojisi hakkında değerli bilgiler toplamak ve jeotermal bir kaynağın varlığını araştırmak için Guaymas Havzası'nın deniz tabanını delecek.

Guayma, Sonora kıyılarında, bir araştırma gemisi sediman numunesi toplamak için Kaliforniya Körfezi deniz tabanına sondaj yapacak.  Bu örnekler, Guaymas Havzasının tektoniği, magmatizması ve mikrobiyal aktivitesini incelemek için kullanılacak.

JOIDES Resolution, Uluslararası Okyanus Keşif Programı deniz araştırma girişiminin bir parçası olarak Cumartesi günü yola çıkacak. Bu araştırma gemisinde dokuz ülkeden 33 bilim adamından oluşan bir ekip olacak.

California, Baja Autonomous Üniversitesi’nden Manet Estafania Peña’ya göre, Guaymas Basic’teki okyanus tabanı kırılmakta ve bu da magmanın okyanusa sızmasına neden olmakta. Burada yapılacak sondaj, gezegenimizin evrimi hakkında bize jeolojik bilgiler sağlayacak.

Ayrıca, Ulusal Autonomous Üniversitesi Jeofizik Enstitüsünden (UNAM) Ligia Pérez Cruz, Kaliforniya Körfezi çökeltilerinin ileride kullanılabilecek büyük bir jeotermal kaynak içerebileceğini söyledi.

Ensjada, Baja California’daki Bilimsel Araştırma Merkezi’nden Florian Neumann, “Isı akısı haritalarını yapacağız ve bu şekilde bölgenin jeotermal potansiyelini tahmin edebileceğiz. Ek olarak, havzadaki karbon miktarını da belirlemeye çalışacağız. . .”, dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy