Haberler

KenGen, 83 MW Olkaria I Unit 6 jeotermal santralinin inşaatını tamamladı

Türbin kurulumu, Olkaria 1 Unit 6, Kenya (kaynak: KenGen)
Merve Uytun 6 Nis 2022

KenGen, Haziran 2022'de ticari faaliyete geçmesi beklenen Olkaria I ünite 6 jeotermal santralinin inşaatını tamamlıyor.

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), bir yayında, 83MW Olkaria I, Ek Ünite (AU) 6 Jeotermal Santrali’nin inşaatının tamamlandığını ve onu ulusal elektrik şebekesine eklemek için harekete geçtiğini duyurdu.

Bu dönüm noktası, enerji santraline başarılı bir şekilde tam buhar teslimatının ardından, Haziran 2022’ye kadar beklenen ticari operasyon için teknik süreçleri harekete geçirecek.

KenGen Genel Müdürü ve CEO’su Rebecca Miano, bu kilometre taşını ülkenin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjinin %100 kullanımına yönelik ilerlemesinde atılmış büyük bir adım olarak övdü ve aynı zamanda Kenya’nın ekonomik kalkınmasını desteklemek için güvenilir bir temiz elektrik arzı sağlayacağını söyledi.

“Olkaria I Ünite 6’nın inşası, şirketin uzun vadeli stratejisiyle uyumludur ve Kenya’nın En Düşük Maliyetli Güç Geliştirme Planı (LCPDP), Hükümetin Dört Büyük Gündemini desteklemek için sürdürülebilir yenilenebilir enerji tedarikine odaklanmıştır.”

Ulusal şebekeye 83,3 MW eklemesi beklenen tesis, inşaatının son süreci olarak, güvenilirlik testlerinden geçiyor. Türbin performansının doğrulanmasının ayrılmaz bir parçası olan ilk buhar girişi, türbin üreticisi Fuji Electric Global tarafından proje Yüklenicisi Marubeni Corporation ile birlikte gerçekleştirildi.

Yeni enerji santralinde buhar türbini kurmak için çalışmaların başlamasından bu yana yaklaşık dokuz ay geçti. Türbin şu anda KenGen’in jeotermal enerji santrallerinden herhangi birine kurulmuş en büyük tek türbin birimidir. Bu aynı zamanda sadece Kenya’da değil, Afrika’da da ilk kez bir Fuji türbini kuruldu.

Bugün jeotermal, KenGen’in toplam kurulu üretim kapasitesinin %39’unu oluşturuyor. Ek 83MW ile jeotermalin mevcut 713MW’dan 796MW’a çıkması ve KenGen’in jeotermal kurulu kapasitesinin payını yaklaşık %42’ye çıkarması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy