Haberler

Nevada’da Ormat’ın kurduğu ilgi çekici solar PV ve jeotermal hibrit santral

Tungsten jeotermal elektrik santrali, Nevada (kaynak: ekran görüntüsü, YouTube/ Ormat)
Cannur Bozkurt 24 Oca 2019

İç tüketimi karşılamak ve üretilen elektriği artırmak için Ormat Technologies, Nevada / ABD'deki 24 MW'lık Tungsten jeotermal santralinin yanında 18 MW'lık bir Solar PV santrali planlıyor.

Aralık 2018’in başlarında, Nevada’da bulunan Ormat Technologies’in jeotermal santralinin yanında bir güneş enerjisi santrali kurma planını sizlerle paylaşmıştık.

CleanTechnica, planlanan projeyle ilgili paylaştığı raporda, kurulumun hibrit doğası hakkında bazı ayrıntılar sunuyor. 24 MW’lık Tungsten Jeotermal Santrali, Aralık 2017’de ticari işletmeye başlamıştı.

Planlanan 18 MW’lık solar PV santralinin yıllık ortalama 15 milyon $ gelir elde etmesi bekleniyor. Elektriğin alıcısı ise, MWh başına 75,5 ABD Doları veya yaklaşık 0,075 ABD Doları / kWh civarında bir fiyatla Güney Kaliforniya Kamu Enerji Kurumu (SCPPA).

Projenin hedefi, güneş santralinin jeotermal tesisi işletmek için gereken iç tüketimi karşılamak. Peki, santrali çalıştırmak için elektrik neden gerekli?

İç tüketim esas olarak santralin çalışması için gerekli, pompalar ve diğer elemanlarda tüketilen elektrik tüketimi olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak jeotermal santraller normalde %2-5 aralığında iç tüketimi karşılamak için kendi elektrik üretimini kullanırlar (kaynak).

Jeotermal santraller sıcak günlerde karşılaşıldığı gibi gün ortasında yüksek sıcaklıklarda verimli bir şekilde çalışmaz ve soğutma kuleleri verimli değildir, bu da santralin verimini düşürür.

Jeotermal enerji santralleri, türbini besleyen buharı yoğunlaştırmak, güç çıkışını arttırmak ve ısıdan güç dönüşüm verimliliğini arttırmak için soğutma gerektirir. Bu santrallerin elektrik üretimi yaz döneminde, santral verimliliğinin doğrudan jeotermal kaynağa ve ortam sıcaklığına bağlı olması nedeni ile düşmektedir.

Solar PV ile, SCPPA’ya satılan enerjiyi maksimuma çıkararak genel enerji çıkışı artırılacaktır. Termal güneş enerjisinin sıcaklığını düşürmek için termal güneş soğutma hatlarının kurulduğu ve maksimum verimin korunmasına yardımcı olan başka güneş-jeotermal çözümleri de mevcuttur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy