Haberler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, bir jeotermal kaynak kiralama ihalesi daha yapacak

Sakarya, Akyazı İlçesi, Harunusta'dan görünüm (kaynak: köylerim.com)
Cannur Bozkurt 17 May 2020

Büyükşehir Belediyesi, Akyazı'da tespit edilen jeotermal kaynağın işletme ruhsatını ihaleyle 26 yıllığına kiralayacağını duyurdu.

2016 yılında, Akyazı, Sapanca ve Serdivan’da jeotermal kaynak arama çalışmaları başlatmış olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin (SBB), Sapanca’da keşfi gerçekleşen jeotermal kaynağı, 26 yıl süre ile kiraya vermek üzere ihaleye çıkacağı haberini sizlerle paylaşmıştık.

Jeotermal çalışmalarını Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından gerçekleştiren Belediye, bir jeotermal kaynak kiralama ihale duyurusu daha paylaştı.

Sakarya Yeni Haber’de yer alan paylaşıma göre, bu kez de ilin Akyazı ilçesine bağlı Harunusta Mahallesi’ndeki kaynağın işletme ruhsatı için ihale yapılacak.  Yine 26 yıllık kiralamayı içeren bu ihale, 22 Mayıs Cuma günü SASKİ Genel Müdürlük binasında gerçekleşecek.

2016 yılındaki çalışmalar sırasında Harunusta Mahallesinde Bin 500 metrede sonuç alınmıştı. 36 derece sıcaklığındaki suyun üretimle beraber 40 dereceye çıkması ön görülüyor. Uluslararası standartlara göre 26 derece ve üzeri termal su kapsamında değerlendiriliyor.

Kaynak: Sakarya Yeni Haber