Haberler

Sandıklı’nın jeotermal seralarda üretilen domatesleri ihraç ediliyor

Sera görünümü (kaynak: Koyuncu Grup)
Merve Uytun 12 Nis 2022

Sandıklı ilçesinde, topraksız tarım uygulamasıyla jeotermal enerji ile ısıtılan seralarda yetiştirilen domatesler, ülkenin büyük illerinin yanı sıra, Almanya, Hollanda ve İngiltere’ye ihraç ediliyor.

Koyuncu Grup’un, yeni yatırımı olan Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde bulunan 100 dönümlük jeotermal ısıtmalı modern teknolojik serada üretime başladığı haberini daha önce sizlerle paylaştık.

Dün Anadolu Ajansı tarafından sunulan habere göre; Koyuncu Grup, Avrupa standartlarına uygun modern seralarda topraksız tarım yöntemi ile doğal salkım domates üretimi gerçekleştirerek, yurt dışına ihraç ediyor.

Şirket yöneticisi Merve Koyuncu, bitkilerin yetiştirilme sürecinde takip edildiklerini ve iyi tarım uygulamalarıyla yetiştirildiklerini belirterek, şunları söyledi: “Burada topraksız tarımla ‘bambus’ arıları kullanarak ağırlıklı olarak doğal ve hormonsuz salkım domatesle bir miktar çeri ve kokteyl domates üretiyoruz. Kimyasal kullanmadan sadece biyolojik mücadeleyle ürettiğimiz ürünler Avrupa standartlarında ve çok kaliteli. Gerekli olan sertifikalara da sahip bir kuruluşuz. Ürettiğimiz domateslerin büyük bir kısmını Almanya, Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Bir kısmını da yurt içine pazarlıyoruz.”

“Ürünlerimiz Avrupa’nın çok sayıdaki ülkesinin marketlerindeki raflarda yerini aldı. Domateslerimiz orada tüketiciler tarafından çok beğenildi hatta ürünlerimiz için çok yoğun talep alıyoruz. Avrupa’da bizi öne çıkaran en büyük faktör, biyolojik mücadele. Bu yılki hasadımızda 5 milyon kilogram domates üretmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: AA