Haberler

Swan Hills, Alberta’daki jeotermal projede inşaat başladı

Swan Hills, Alberta, Kanada (kaynak: flickr/ MissusK (Cindy), creative commons)
Merve Uytun 12 Eyl 2021

Razor Energy'nin yan kuruluşu FutEra, Kanada, Alberta, Swan Hills'de planlanan 18 MW'lık jeotermal/gaz ortak üretim santralinin ilk aşamasının inşaatına başladı.

Canadian Razor Energy, Kanada’daki Swan Hills, Alberta’da 18 MW ortak üretilen jeotermal ve doğal gaz hibrit güç projesinin geliştirilmesine devam ediyor.

Mayıs 2021’de Razor’un bir yan kuruluşu olan FutEra Power Corp. (“FutEra”) Jeotermal Projesinin proje yürütme aşamasına girdi. FutEra, Jeotermal Projesinin toplam sermaye maliyetinin 34 milyon C$ (Kanada Doları) olmasını bekliyor. Aşama 1 tamamen finanse edilmektedir. Aşama 2 için, FutEra’nın aramaya devam ettiği ek finansman gerektiriyor. Jeotermal Projesinin Aşama 1 ve 2’nin her ikisi de tamamlandığında, toplam elektrik çıkışı 18 MW olacak ve bunun %30’a kadarı sürdürülebilir temiz enerji üretimi olacak (yaklaşık 6 MW).

FutEra, gelişmekte olan jeotermal endüstrisini canlandırmak için eyalet ve federal hükümet kurumlarıyla ortaklık kurdu. Eyalette, Alberta Innovates (“AI”) ve Emisyon Azaltma Alberta (“ERA”) ve federal olarak Natural Resources Canada (“NRCan”) finansmanı tamamlamak için hibeler sağlamıştır. Razor bugüne kadar bu elektrik üretim projesini desteklemek için 8,6 milyon dolarlık devlet hibesi aldı.

FutEra, güneş, rüzgar ve kuyu başı jeotermal dahil olmak üzere ek projeleri belirledi ve gözden geçirme sürecinde.

Razor, 2021’in ikinci çeyreğinde Jeotermal Projesine 1,1 milyon dolar yatırım yaptı. 30 Haziran 2021 itibariyle, Razor, Jeotermal Projesini desteklemek için devlet hibelerinde başlangıcından bu yana 7,2 milyon dolar aldı ve Temmuz 2021’de 1,4 milyon dolar ek fon aldı.

Santralin inşaatı, 2022 yılının ilk çeyreğinde tahmini olarak tamamlanacak şekilde başlamıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy