Haberler

1.Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi, 5 Haziran 2023, Macaristan

1. Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi - Budapeşte, Macaristan
Merve Uytun 27 Nis 2023

5 Haziran 2023 tarihinde Macaristan, Budapeşte'de gerçekleşecek olan 1. Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi için kayıtlar başladı.

İlk kez düzenlenecek Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi, Orta ve Güneydoğu Avrupa’daki jeotermal enerji potansiyelini keşfetmek için 5 Haziran 2023’te Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleştirilecek. Etkinliğe kayıt ve sponsorluk fırsatları mevcuttur.

ThinkGeoEnergy, Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi’nin gururlu bir medya ortağıdır.

Küresel enerji kriziyle zirveye ulaşan iklim değişikliği, daha temiz ve daha güvenli bir geleceğe doğru tarihi bir dönüm noktası olabilir. İlk kez, fosil yakıtların her birine yönelik küresel talep bir zirve veya plato gösterirken, temiz enerji kaynakları sürekli bir büyüme gösterdi. Bu bağlamda, birçok uzman jeotermal gücü yeşil enerji geleceğimizin temel bir bileşeni olarak görüyor.

Panoniyen Havzası, fosil yakıtların aşamalı olarak ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilecek ve enerji bağımsızlığını destekleyebilecek jeotermal enerji için kullanılmayan büyük bir potansiyele sahiptir. Bölgede jeotermal enerji, temiz, yerel ve uygun fiyatlı bir enerji kaynağı olarak enerji geçişinin ve uzun vadeli enerji güvenliğinin temel taşı olmaya mahkumdur.

Sektörün benimsenmesini sağlamak için, bölgedeki ulusal hükümetler şimdiden destekleyici devlet düzenlemeleri ve öngörülebilir bir yatırım ortamı oluşturmaya yönelik politikalar uygulamaya başladılar. Bu ivme üzerine inşa edilen Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi, jeotermal değer zincirinin paydaşlarının bir araya gelmesi ve çeşitli sektörlerde jeotermal enerjinin geleceği hakkında bilgi alışverişinde bulunması için benzersiz bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi’nin açılış konuşması, hükümetin jeotermal kapasitelerin geliştirilmesine ilişkin politikalarını ve stratejik hedeflerini sunacak olan Macaristan Enerji Bakanı Csaba Lantos tarafından yapılacak.

Jeotermal enerji, kıtanın enerji güvenliği çabalarının ortasında ve Rus fosil yakıtlarına bağımlılığı aşamalı olarak ortadan kaldırmanın ortasında, Avrupa için temiz enerji sağlamada önemli bir rol oynayabilir. Tahminlere göre, jeotermal ısıtma, soğutma ve güç şimdiden Rusya’dan 10 milyar metreküp (bcm) gaz ve diğer fosil enerji ithalatı tasarrufu sağladı. Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) Başkanı Miklos Antics, Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi’nde jeotermal enerjinin REPowerEU hedeflerine ulaşılmasına nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşacak.

Jeotermal enerji, çok yönlülüğü nedeniyle birçok sektörü etkileyebilmekte, elektrik üretiminin yanı sıra sanayi, bölgesel ısıtma ve soğutma, tarım ve gıda endüstrisi için de fırsatlar sunmaktadır.

Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi’nin konuşmacıları arasında, jeotermal enerji açısından en büyük Macar enerji şirketinin içgörülerini sunacak olan MVM Group CEO’su Károly Mátrai yer alıyor. Deloitte’un enerji danışmanlığı işinden sorumlu Ortağı Miklós Zaránd, pazarın karşılaştığı fırsatlar ve zorluklar hakkında konuşacak. Arctic Green Energy COO’su Eirikur Bragason ve Mannvit’in Genel Müdürü Gábor Molnár, İzlanda’nın jeotermaldeki başarısını dünya çapındaki pazarlara nasıl ihraç edeceğini paylaşacaklar. Amerikan Petrol Jeologları Derneği’nin (AAPG) Seçilmiş Başkanı Prof. Maria Mutti, enerji geçişinde jeotermal enerjiye genel bir bakış sunacak.

Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi’nin amacı, çeşitli alanlarda en iyi uygulamaları sunarak ortak düşünceyi teşvik etmek ve sinerji oluşturmaktır. Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi, jeotermal enerjinin potansiyelini tartışmak için üst düzey politika yapıcıları, endüstri uzmanlarını, kurumsal liderleri, teknoloji öncülerini, düzenleyici kurumları, finansörleri, yerel karar vericileri ve bölgeden ve ötesinden araştırma ve akademi temsilcilerini bir araya getirecek.

5 Haziran 2023’te Hotel Marriott Budapeşte, Macaristan’da gerçekleşecek olan ilk Budapeşte Jeotermal Enerji Zirvesi’ni kaçırmayın. Daha fazla bilgi için konferansın web sitesini ziyaret edin: https://budapestgeothermalenergysummit.hu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy