Haberler

1,170 MW olarak tahmin edilen Kolombiya jeotermal potansiyeli

Macizo Volcanico del Ruiz, Kolombiya (kaynak: Recursos Naturales de Colombia)
Merve Uytun 11 Eki 2021

Kolombiya Jeoloji Servisi, ülke için 1.170 MW'lık bir jeotermal potansiyel tahmin ediyor ve potansiyele sahip üç bölgeyi tespit ediyor.

Kolombiya’dan yerel haberler, Kolombiya Jeoloji Servisi (SGC) tarafından yayınlanan jeotermal potansiyel tahminleri hakkında rapor veriyor. Ön çalışma, Kolombiya için 1.170 MW jeotermal enerji üretim kapasitesi potansiyelini tahmin ediyor.

Jeotermal enerji, ülkede halen etkin olarak kullanılmamakla birlikte, ülkenin Pasifik Ateş Çemberi’ndeki coğrafi ve jeolojik konumu nedeniyle Maden ve Enerji Bakanlığı’nın enerji geçiş rotasının bir parçasıdır.

SGC’nin jeotermal araştırma koordinatörü Claudia Alfaro, aktif bir tektonik bölgede (Pasifik Ateş Çemberi) konumun ve volkanlarla ilgili jeotermal kaynaklar, Caldas, Risaralda ve Tolima’yı San Diego, Nevado del Ruíz ve Cerro Bravo gibi volkanlar nedeniyle üretim için en büyük potansiyele sahip bölümlerden üçü yapıyor.

Diğer yüksek entalpi alanları, Cauca’daki Purace yanardağı ve Nariño volkanik bölge sistemleridir (Doña Juana, Galeras, Azufral ve Cumbal).

SER Kolombiya İcra Direktörü Germán Corredor, kaynakların kesin olarak güvence altına alınmasına izin veren doğrudan bir sondaj olmadığını doğruladı. Ancak Nevado del Ruíz de Isagen projesinin en gelişmiş proje olduğuna dikkat çekti.

Ancak Corredor, “kamu sektörünün teşvik edilmesi gerektiğinden özel sektör tarafından henüz ilgi gösterilmediğini” de sözlerine ekledi. Kolombiya 138,6 Exa Joule, yani bir trilyon Joule kadar jeotermal kaynağa sahiptir.

“Jeotermal enerji ile üretim potansiyeli var, ancak Kolombiya gelişme aşamasına girmedi. 2099 sayılı yasa bazı yönergeler verecek”

Şu anda, Parex Resources, MinEnergía ve Medellín Ulusal Üniversitesi, yaklaşık 1,2 milyon ABD$’lık bir yatırımla Casanare’deki Campo Maracas’ta 100 kW kapasiteye sahip olması beklenen ilk jeotermal enerji üretim projesini devreye aldı.

Parex ve Ecopetrol, Aguazul ve Acacías’ta, ikisi arasında 2.03 MW kapasiteli, 6.776 aileye enerji sağlayacak iki ek düşük entalpi pilotu hazırlıyor.

Inter-American Development Bank (IDB) jeotermal lideri Christiaan Gischler, Kolombiya’nın kömürle çalışan santrallerinin değiştirilmesine bir fırsat olarak jeotermal enerjiye dikkat çekti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy