Haberler

Hollanda Leeuwarden jeotermal ısı projesinin resmi başlangıcı

Leeuwarden projesi web sitesi görüntüsü
Merve Uytun 28 May 2021

Hollanda, Leeuwarden'deki jeotermal ısı projesi ile, 2022'nin sonunda şehirdeki binalara temiz enerji sağlamak için jeotermal kullanılacak.

18 Mayıs 2021’de, jeotermal ısı projesinin geliştirilmesinin resmi başlangıcı olarak Hollanda, Leeuwarden’da bir atılım gerçekleştirildi. 2022’nin sonunda, şehirdeki binalara sürdürülebilir enerji sağlamak için bir ısı şebekesi üzerinden jeotermal enerji kullanılacak.

Bu yaz Geocombinatie Leeuwarden, yeraltında 2,7 kilometre derinliğe kadar ilk kuyuyu açacak. Her şey yolunda giderse, 6.000 ila 8.000 eve sürdürülebilir jeotermal enerji sağlayabilecek bir kaynak var. Yaz sonunda yapılacak ilk sondaj, ısı kaynağının gerçekten uygun olup olmadığını gösterecek. Öyleyse, Leeuwarden’deki bu büyük ölçekli jeotermal ısı projesi hayata geçebilir.

Jeotermal kaynak ve ısı ağı

Geocombinatie Leeuwarden (GCL) direktörü Ivar Nijenhuis, “Hollanda’da ilk kez jeotermal ısı kaynağı ve inşa edilmiş çevre için bir ısı ağı eşzamanlı olarak geliştiriliyor,” diyor. Bu, jeotermal enerjiyi çıkaracak olan Shell, Energie Beheer Nederland (EBN), Ennatuurlijk ve Bouwgroep Dijkstra Draisma konsorsiyumudur. Konsorsiyum şehirdeki şirketlere, ofislere, sağlık kurumlarına ve evlere jeotermal enerji sağlayacak ve ısı ağı gelişecek.

Nijenhuis, ülkedeki çeşitli sera şirketlerinin halihazırda jeotermal enerji kullandığına ve kentsel ısıtma ağlarının da uzun süredir var olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte, yapılı çevre için bu büyük ölçekli jeotermal ısı projesi yenidir ve şüphesiz önümüzdeki yıllarda devam edilecektir. Araştırmalar, jeotermal enerjinin Hollanda’daki evlerin ve binaların toplam ısı talebinin yaklaşık dörtte birini sağlayabileceğini gösteriyor.

Yapılı çevre için ideal bir çözüm jeotermal enerji

Warmth van Leeuwarden projesi girişimi, şehrin bir kısmı için uygun bir ısı kaynağı bulmak üzere 2013 yılında bir izin başvurusunda bulunan Bouwgroep Dijkstra Draisma’dan geliyor. “Leeuwarden, Drachten ve Sneek gibi şehirlerin bir çok eski evleri var. Bouwgroep Dijkstra Draisma’nın yöneticisi ve bu projenin öncülerinden biri olan Biense Dijkstra, evler ne kadar eski olursa, genellikle yalıtımı o kadar kötü ve zorluk da onları daha sürdürülebilir kılmaktır ”diyor. “Jeotermal ısı ideal çözümü sunuyor: enerji kaynağını sürdürülebilir hale getiriyorsunuz. Daha yeni evler için, sürdürülebilir kaynak da son derece uygundur, çünkü bu evlerin zaten çok daha düşük enerji talebi var. ”

Yeraltı hakkında çok bilgi

Bouwgroep Dijkstra Draisma 2013 yılında Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı’ndan arama izni için başvurdu. Şirket cebindeki izinle Ennatuurlijk ve ECW Energy ile ilk konsorsiyumu kurdu. ECW Energy ve EBN’nin yerini alan Shell devreye girdiğinde proje ivme kazandı. Dijkstra, “Shell projeyi iki hafta içinde yerinde gördü,” diye hatırlıyor. “Şirket, jeotermal enerjinin çıkarılmasına başlamak için gerçek bir hırs gösterdi.”

Geçirgen bir kaya tabakasında 90 derecede su

İlk kuyuyu açtıktan sonra, açılan tabakanın yeterli sıcak su sağlayıp sağlamadığının belirlenmesi için test edilir. Nijenhuis, “2,7 kilometre derinlikte, suyun sıcaklığı 90 ila 100 santigrat derece arasındadır” diye açıklıyor. Test sırasında sıcaklığı ve basıncı ölçüyoruz ve bu verilere dayanarak kaynağın ne kadar ısı sağlayabileceğini hesaplayabiliyoruz. Testten sonra devam edip etmemeye karar veriyoruz ”diye devam ediyor. “Devam edersek, gelecek yıl ilkinden biraz uzakta ikinci bir kuyu açacağız. Bir kuyudan ılık su gelir ve soğutulmuş su diğer kuyudan yeraltına geri döner. ”

Leeuwarden belediyesi için sürdürülebilir bir adım

Leeuwarden’in enerji ve sürdürülebilirliği için belediye meclisi üyesi olan Bert Wassink, şehrinde jeotermal ısı projesinin gerçekleştirilmesini dört gözle bekliyor. “Hollanda 2050’ye kadar doğal gazdan arındırılmış olmalı. Jeotermal enerji bu durumda alternatif, sürdürülebilir ısı kaynaklarından biri olacak. Leeuwarden’deki evlerimizin ve işletmelerimizin ısıtılmasında doğal gazın yerini jeotermal enerjinin alması harika olurdu. Bu proje ile bu, yaklaşan büyük bir adım ”diyor Wassink.

Kaynak: ThinkGeoEnergy