Haberler

2016-2018 arası fosil yakıtlara 1.9 trilyon $’lık yatırım yapan bankaları jeotermale yönlendirmek

Fosil yakıtları finanse eden bankalar 2016-2018 (kaynak: Ran.org)
Cannur Bozkurt 30 Mar 2019

Bankalar tarafından 2016-2019 yılları arasında fosil yakıtlara 1.9 trilyon dolara kadar yatırım yapılmıştır. Yakın zamanda yayınlanan bir rapor, fosil yakıtları finanse eden en iyi bankaların kimler olduğu göstermektedir. Bir endüstri olarak bizler, bu bankaları jeotermal ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına fon sağlamaya yönlendirebilmeliyiz.

Geçen hafta Çarşamba günü “İklim Değişikliği Bankacılığı 2019” adlı bir rapor yayınlandı. Rapor, 2016’dan bu yana fosil yakıtlara en çok yatırım yapan bankaları vurgulamaktadır.

Raporda, 2016’dan bu yana fosil yakıtlara yatırılan toplam tutarın 1.9 trilyon $; ya da 1.900 milyar $; ya da 1.900.000 milyon $ olduğu belirtilmektedir.

İşte en çok yatırım yapan bankalara genel bir bakış (En yüksek yatırım değerinden başlayarak):

JPMorgan Chase
Wells Fargo
Citi
Amerika Bankası
RBC
Barclays
Muf
TD
Scotiabank
Mizuho
Morgan Stanley
Goldman Sachs
HSBC
Kredi Suisse
Montreal Bankası

“İklim Değişikliğine İlişkin Bankacılık” başlıklı raporda, “Bu raporun kaçınılmaz bir bulgusu, JPMorgan Chase’in dünyanın iklim değişikliği açısından en kötü banka olduğu” oldu. Trut “Yarış yakın bile değildi: 2016 ve 2018 yılları arasında bankanın fosil yakıtlara dökülen 196 milyar dolar, ikinci en kötü banka olan Wells Fargo’dan neredeyse üçte bir oranında yüksek” dedi.

Yarım düzine çevre grubu – Rainforest Action Network, BankTrack, Sierra Club, Uluslararası Petrol Değişimi, Yerli Çevre Ağı ve Dünyayı Onurlandır – dünya çapında 160 kuruluş tarafından onaylanan 2019 raporunu yazdı. Fosil yakıtların veya fosil kaynaklı elektriğin çıkarılması, taşınması, yakılması veya depolanmasında yer alan 1.800 şirketin finansmanını takip etti ve dünya genelinde bankaların oynadığı rolleri inceledi.

İlginç olan, Kuzey Kutbu’ndaki petrol ve gaz gelişimini finanse eden bankalara, ultra-derin petrol ve gaz ve banka finansmanı konularına bakarak raporun daha da derine girmesi.

Konunun jeotermal ile ilgisi ve neden önemli olduğuna gelirsek… Eh, bu bankalar sondaj riski hakkında bir anlayışa sahip, sondaj yapan veya petrol ve gaz kaynaklarını geliştiren şirketleri tanıyorlar. Jeotermal enerji, petrol ve gaz gibi ticari bir iş değil, ticari bir iş olsa da, sinerjiler var. Bu bankaları hedeflemek ve jeotermal enerjinin sunduğu fırsatları vurgulamak ve bu bankaların yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında olumlu bir rol oynamasına yardımcı olabilir.

Daha fazla detay ve tablo için, RAN.org tarafından sağlanan veri panellerine bakabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy