Haberler

25. Uluslararası Elektromanyetik İndüksiyon Çalıştayı (EMIW2022), 11-17 Eylül 2022

Etkinlik afişi (kaynak: EMIW2022 )
Merve Uytun 5 Eyl 2022

İki yılda bir farklı ülkelerde yapılmakta olan ve bu yıl, Çeşme ‘Grand Hotel Ontur’ 'da gerçekleştirilecek 25. Uluslararası Elektromanyetik İndüksiyon Çalıştayı'nda jeotermal alanlardaki uygulamalarla ilgili sunumlar yer almaktadır.

Tüm dünyadaki elektromanyetik jeofizikçilerinin en yeni gelişmeleri tartıştıkları başlıca etkinliklerden biri, IAGA Division VI (www.emiw.org) tarafından düzenlenen Uluslarlararası ‘Electromagnetic (EM) Induction’ çalıştaylarıdır. İki yılda bir farklı ülkelerde yapılmakta olan çalıştayın yirmibeşincisi Çeşme’de 11-17 Eylül 2022 tarihleri arasında ‘Grand Hotel Ontur’ konferans salonlarında gerçekleştirilecektir.
Çalıştay (emiw2022.emiw.org), hem uluslararası araştırma topluluğu hem de elektromanyetik yöntemleri jeotermal, maden, petrol ve enerji aramacılığında, yeraltı suyu ve çevre değerlendirmelerinde, doğal afet gözetiminde (örneğin jeomanyetik uyarılmış akımların teknolojik cihazlara etkileri) kullanan sanayi için önem taşımaktadır. Çalıştay lisansüstü öğrenciler ve genç araştırmacılar için de yararlı olmaktadır.

IAGA Division VI (www.emiw.org, Electromagnetic Induction in the Earth and Planetary Bodies) tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, bilimsel ve ekonomik amaçlar için Yeryuvarı’nın ve gezegenlerin içerisinde elektriksel özelliklerin değişiminin incelenmesini kapsamaktadır. Özellikle sismoloji, reoloji, petroloji, hidroloji ve volkanolojide kullanılan parametreler ile elektriksel iletkenliğin ilişkisini incelemektedir.  Üye sayısı 2019 itibari ile beş yüzü aşmıştır.

IAGA, (http://www.iaga-aiga.org, the International Association of Geomagnetism and Aeronomy), devletler dışı bir kuruluş olup, International Union of Geodesy and Geophysics (IUGG) kurumuna bağlı sekiz birlikten biridir. IUGG’e üyeleri tarafından ödenen aidatlar ile desteklenmektedir.

IUGG, (http://www.iugg.org) Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği (International Union of Geodesy and Geophysics-IUGG); Yeryüzü sistemi, uzay çevresi ve değişime neden olan dinamik süreçler hakkındaki bilgilerin geliştirilmesi, desteklenmesi ve ulaştırılmasını hedefleyen, 1919 yılında kurulmuş uluslararası bilimsel bir kuruluştur. IUGG, Uluslararası Bilim Konseyi (International Council for Science ICSU)’nin 32 bilimsel birliğinden biridir.

Jeotermal ile ilgili sunumlar daha çok 15 Eylül 2022 Perşembe günü yer almaktadır.

Etkinlik programına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: E-posta bildirimi