Haberler

AB Komisyonu Yunanistan’ın 2,3 milyar Euro’luk yenilenebilir enerji elektrik planını onayladı

Yunanistan Bağımsızlık Günü (kaynak: flickr/ John D. Carnessiotis, creative commons)
Merve Uytun 1 Ara 2021

Avrupa Komisyonu, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi için 2,27 milyar Euro'luk bir Yunan enerji planını onayladı.

Avrupa Komisyonu, AB Devlet yardımı kuralları uyarınca, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve yüksek verimli kombine ısı ve güç (CHP) için 2,27 milyar Euro’luk bir Yunan planını onayladı. Tedbir, Yunanistan’ın rekabeti gereğinden fazla bozmadan yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve Avrupa’nın 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşma konusundaki yeni hedefine katkıda bulunacak.

Rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager şunları söyledi: “Bu plan, AB kurallarına uygun olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten çok çeşitli teknolojilere önemli destek sağlayacaktır. Sera emisyonlarında önemli azalmalara katkıda bulunarak Yeşil Anlaşma’nın hedeflerini destekleyecektir. Desteklenen ana teknolojiler için rekabetçi bir ihale süreci aracılığıyla yararlanıcıların seçimi, vergi mükelleflerinin parası için en iyi değeri sağlayacak ve olası rekabet bozulmalarını en aza indirecektir.”

Enerji Planı

Yunanistan, karada rüzgar, fotovoltaik, rüzgar ve fotovoltaik gibi çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği depolama, biyogaz, biyokütle, çöp gazı, hidroelektrik enerji, konsantre güneş enerjisi ve jeotermal enerji ile desteklemek için yeni bir plan başlatma niyetini Komisyona bildirdi. Plan aynı zamanda yüksek verimli kombine ısı ve gücü de destekleyecektir.

Hem karadaki rüzgar hem de güneş enerjisi tesisleri için, yardım, hem anakaradaki hem de adalardaki Yunan tüketiciler için rekabeti artırmak ve yenilenebilir enerji maliyetini azaltmak için Yunanistan tarafından düzenlenen ortak bir rekabetçi ihale prosedürü aracılığıyla verilecek. Ortak güneş ve kara rüzgar ihalelerinde minimum teknoloji çeşitliliği sağlanamazsa, Yunanistan teknoloji açığını gidermek için kara rüzgarı ve güneş enerjisi için ayrı ihaleler başlatma olasılığını saklı tutar. Yunanistan, Yunanistan dışında bulunan projeleri de finanse etmeyi planlıyor.

Diğer yenilenebilir enerji teknolojilerinden elektrik üretimine yönelik destek, üzerinde rekabetçi ihale prosedürlerinin uygulanacağı belirli eşiklere tabi olarak doğrudan verilecektir.

Açık artırmaya konu olacak elektrik üretimi desteği ile ilgili olarak, yardım, iki yönlü bir fark primi sözleşmesi şeklini alacaktır. Bu modelde, elektrik fiyatının bir açık artırmaya dayalı olarak belirlenen referans fiyatın altında olduğu durumlarda, Devlet yenilenebilir elektrik üreticisine gerçek elektrik fiyatı ile referans fiyat arasındaki farkı öder. Öte yandan, elektrik fiyatının referans fiyatın üzerinde olduğu durumlarda, elektrik üreticisi Devlete fiili elektrik fiyatı ile referans fiyat arasındaki farkı öder. Bu, yenilenebilir enerji üreticilerine uzun vadeli fiyat istikrarını garanti eder ve Devlet için maliyeti sınırlarken gerekli yatırımları yapmalarına yardımcı olur.

İhalelerden muaf tutulan teknolojilerden elektrik üretiminin desteklenmesine yönelik yardımla ilgili olarak, referans değerin söz konusu teknolojinin üretim maliyetleriyle uyumlu olması dışında benzer bir mekanizma uygulanacaktır.

Tedbirin toplam maksimum bütçesi yaklaşık 2,27 milyar Euro’dur ve yaklaşık 4,2 GW kurulu kapasiteyi desteklemeyi amaçlamaktadır. Program 2025 yılına kadar açıktır ve yardım en fazla 20 yıl süreyle ödenebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy