Haberler

ABD DoD jeotermal pilot programı için seçilen San Antonio tesisi

F-15EX Eagle'ın San Antonio Üssü'ne gelişi (kaynak: Ortak Üs San Antonio / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 16 Oca 2023

ABD Savunma Bakanlığı, özellikle EGS teknolojilerini kullanarak jeotermal enerji üretimi için bir pilot program için San Antonio Üssü'nü belirledi.

San Antonio, Teksas’taki Ortak Üs San Antonio (JBSA) askeri tesisi, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın (DoD) jeotermal enerji üretimi için pilot programının yeri olacak. San Antonio – Elektromanyetik Savunma (SA-EMD) Girişimi, ABD Savunma Bakanlığı tesislerine daha dayanıklı ve yenilenebilir bir güç kaynağı sağlamayı amaçlayan proje üzerinde çalışacak.

SA-EMD İcra Direktörü Michael Lovell, “Askeri görevler söz konusu olduğunda, enerjinin ulusal güvenliği sağlamak için gerektiğinde kullanılabilir olması hayati önem taşıyor” dedi. “Ancak DOD saha dışı tesislere güvendiği sürece, bir askeri tesisteki günlük operasyonlarda güvenlik açıkları olabilir.”

ABD Savunma Bakanlığı kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Savunma Bakanlığı kurulumları için bir jeotermal enerji üretim sistemi için prototip çağrısı yayınladı. JBSA, Idaho’daki Mountain Home Hava Kuvvetleri Üssü, Alaska’daki Fort Wainwright ve California’daki Fort Irwin ile birlikte bu proje için bir tesis olarak zaten belirtilmişti.

Lovell, “JBSA’nın bu çaba için seçilmesinin nedenlerinden biri, SA-EMD aracılığıyla yerel, ülke çapında ve dünya çapında teknoloji, akademi ve endüstri profesyonelleri ile sahip olduğumuz çok sayıda ortaklığımızdı” dedi.

SA-EMD’yi desteklemek için çalışan personel, JBSA’ya başka bir yenilikçi pilot program getirmekten heyecan duyuyor. Pilot projenin önemli bir yönü, Geliştirilmiş Jeotermal Sistemler (EGS) teknolojilerini test etmeyi amaçlamasıdır. Henüz ticari EGS başvurusu yok denecek kadar az olsa da Savunma Bakanlığı, SA-EMD tarafından yapılacak çalışmayla bunun değişeceğini umuyor.

Pilot proje aracılığıyla, bir jeotermal prototipin JBSA’daki yerinde jeotermal kaynakları keşfedebilmesi ve böylece 7/24 enerji üretimi için uygun bir seçenek sunması bekleniyor. Bu, Savunma Bakanlığı’nın değil, Hava Kuvvetleri ve Uzay Kuvvetleri Dairesi’nin de ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin sağlanması için hayati önem taşıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy