Haberler

ABD DOE, 2020 Jeotermal Tasarım Yarışması’nın kazananlarını açıkladı

ABD DOE Jeotermal Tasarım Yarışması'nın kazanan bilgi grafikleri anlık görüntüsü (kaynak: ekran görüntüleri)
Cannur Bozkurt 18 Oca 2021

Kuzey Dakota Üniversitesi, California Santa Cruz Üniversitesi ve Antelope Valley College grupları, jeotermal infografikleri ile, ABD DOE Jeotermal Tasarım Yarışması'nın kazananları oldular.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Jeotermal Teknolojileri Ofisi, 2020 Sonbahar Jeotermal Tasarım Yarışması ™’nın kazananlarını açıkladı. Kazanan bilgi grafikleri (infographics) oldukça ilginç ve jeotermal enerjinin sunabileceği hizmetleri iyi bir şekilde ele alıyor.

Eylül ayından itibaren, lisansüstü ve lisans öğrencilerinden oluşan ekipler, jeotermal enerjinin anlaşılmasını teşvik etmek, jeotermal teknolojilerin faydalarını geniş bir şekilde anlatmak ve nihayetinde jeotermal gelişimin önündeki önemli teknik olmayan engellerin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için bilgi-grafik ve veri görselleştirmeyi kullanma odalı bir yarışmaya katıldılar. ABD’nin dört bir yanından gelen öğrenciler, jeotermal enerji üretiminin yaratabileceği değerleri göstermek için, sağlam teknik verilerle desteklenen ve etkiyi en üst düzeye çıkarmak için iletişim ve sosyal yardım stratejileri eşliğinde güçlü, yüksek kaliteli bilgi grafikleri tasarladılar. 2020 Sonbahar Jeotermal Tasarım Yarışmasının kazananlarını tebrik ediyoruz.

Birincilik: Kuzey Dakota Üniversitesi, Termal Görüş

Sunulan görüş: “Dünya için Jeotermal Uygulamalar”

Kuzey Dakota Üniversitesi (University of North Dakota) ekibinin kazanan bilgi grafiği, jeotermal enerjinin sekiz yaygın kullanımının faydalarını vurgulamaktadır: tarımsal kurutma, yemek pişirme, sera ısıtması, su ürünleri yetiştiriciliği, elektrik üretimi, alan ısıtma, kar eritme, banyo ve yüzme. İnfografik, her bir kullanımı toplam jeotermal pazarın bir yüzdesi olarak ayırarak küresel bir bağlam sunmakta. Bir dünya haritası üzerine yerleştirilen çalışma, dünya çapında jeotermal kaynakların kullanımını daha da net göstermektedir.

İkincilik: Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi, Geo Slugs

Gönderim: “Yeşil ve Görünmeyen: Jeotermal Enerjinin Geleceği”

Geo Slugs’ın dijital bilgi grafiği, jeotermal enerjideki yeni gelişmeleri vurgulamakta. Çalışma, büyük ve küçük ölçekli sistemlerin bileşenlerine ve her sistemin yenilenebilir elektrik, bölgesel ısıtma ve daha fazlası aracılığıyla insanlara, işletmelere ve gezegene nasıl fayda sağladığına odaklanıyor.

Üçüncülük: Antilop Vadisi Koleji

Gönderim: “Ayaklarımızın Altındaki Isı”

Antilop Vadisi Koleji (Antelope Valley College) ekibinin bilgi grafiği, jeotermal ısı pompalarını konutlarda ısıtma ve soğutma için uygun maliyetli bir çözüm olarak vurguluyor.

Jeotermal Tasarım Mücadelesi sayesinde DOE, öğrencilere jeotermal enerji uygulama zorlukları için yenilikçi çözümler geliştirmeye ilham verirken, onları temiz enerji işgücüne hazırlamak için kariyer becerileri geliştirmelerine yardımcı oluyor. DOE, geleneksel olarak jeotermalle ilgilenmeyen öğrencilerle etkileşim kurarak, jeotermal kaynaklar hakkında topluluklara ve halka farkındalık yaratmayı ve böylece jeotermal paydaş tabanını genişletmeyi amaçlıyor.

Jeotermal Tasarım Yarışması, ABD Enerji Bakanlığı (DOE) Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji’nin Jeotermal Teknolojileri Ofisi ve Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yönetilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy