Haberler

ABD DOE, düşük sıcaklıklı jeotermal Ar&Ge için 18,8 milyon dolarlık fon imkanını açıkladı

DOE'nin Jeotermal Teknolojileri Ofisi (GTO) web sitesi - ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 12 Şub 2020

ABD Enerji Bakanlığı, düşük sıcaklıktaki jeotermal kullanımı ve gizli hidrotermal sistemlerin keşfine yönelik araştırma projeleri için finansman sunacağını açıkladı.

ABD Enerji Bakanlığı, iki ana başlık altında altı yenilikçi araştırma ve geliştirme girişimine yönelik 18,8 milyon dolarlık bir fon açıkladı:

  1. Keşif Ar&Ge: Havza ve Merada Gizli Jeotermal Sistemler;
  2. Gelişmiş Enerji Depolama Girişimi (AESI): Düşük Sıcaklık Jeotermal Uygulamaları Kullanarak Çift Yönlü Enerji Depolama

İlk konu, Jeotermal Teknolojileri Ofisi’nin Play Fairway Analizi (PFA) girişiminin başarısını geliştirmeyi amaçlıyor. PFA tekniği, jeotermal sistemlerle ilişkili bilinen jeolojik faktörleri kullanarak batı ABD’nin Havza ve Mera bölgesinde gizli hidrotermal sistemleri keşfetmek için kullanılacak yöntemdir.

Bu tür ortamlarda jeotermal sistemleri keşfetme belirsizliğini azaltarak, bölgedeki kalkınma ve yatırımı daha cazip hale getirebilir.

İkinci konu, özellikle düşük sıcaklıktaki jeotermal sistemlerde Rezervuar Termal Enerji Depolama (RTES) teknolojisini kullanarak enerji sistemlerinin esnekliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Yaz aylarında fazla gelen termal enerji kış ısıtması için bir rezerv olarak saklanabilmesi gerekçesi ile alan ısıtma için Derin Doğrudan Kullanım (DDU), bu teknolojinin en iyi uygulaması olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy