Haberler

ABD DOE, Jeotermal Üretim Ödülü finalistlerini açıkladı

Amerikan Jeotermal Ödülü (kaynak: DOE/ NREL)
Merve Uytun 20 Oca 2022

ABD DOE, 3D baskı kullanarak jeotermal enerji teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan Jeotermal Üretim Ödülü kapsamında, yarışmaya devam edecek beş finalist ekibi açıkladı.

ABD Enerji Bakanlığı, Amerikan Yapımı Jeotermal Üretim Ödülü için beş finalisti açıkladı. Bu finalistler, işlevsel prototipler üretecekleri ve projelerinin saha testlerini yapacakları Geo yarışmasına devam edecekler.

Beş finalist ekip ve ilgili projeleri aşağıdaki gibidir:

  • Team Baker Hughes (Houston, TX), jeotermal kuyulardaki bölgelerin izolasyonunu iyileştirecek, birbirine kenetlenen petal tasarıma sahip yüksek genleşmeli paketleyiciler geliştiriyor.
  • Team Downhole Emerging Technologies (Houston, TX), jeotermal kuyulardaki aşırı basınca, sıcaklığa ve aşındırıcı ortama dayanacak şekilde tasarlanmış alternatif bir tamamen metal paketleyici sistemi geliştiriyor.
  • PLUGS Ekibi (Morgantown, WV), sert jeotermal koşullar nedeniyle sık sık sorunlarla karşılaşan geleneksel elektrikli pompalara alternatif olacak, yüksek basınçlı hava kullanan bir sparger sistemi geliştiriyor.
  • The Bit Guys (Morgantown, WV), çok zor olduğu bilinen temel kayaları delmek için gereken güce ve termal dirence sahip, karbür kesici tutma teknolojisine sahip bir havalı darbeli matkap ucu geliştiriyor.
  • Team Ultra-High Temperature Logging Tool (Houston, TX), kuyu içi kayıt araçlarında sıcaklığa duyarlı elektronik bileşenleri daha iyi korumak için yenilikçi bir labirent tipi ısı emici geliştiriyor.

Amerikan Yapımı Jeotermal Üretim Ödülü, 3D baskı kullanarak jeotermal enerji teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan bir yarışmadır. Yüksek sıcaklıklar, yüksek basınç, aşındırıcı sıvılar ve yüksek kaya mukavemeti gibi zorlu jeotermal koşulların zorluklarını ele almak için gelişmiş hızlı üretim teknolojilerinden yararlanmak için enerji inkübatörleri, yatırımcılar, üniversiteler, ulusal laboratuvarlar ve diğerleri ile birlikte çalışır.

Duyuru etkinliği sırasında Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Başkan Yardımcısı Kelly Speakes-Backman tarafından açıklandığı gibi, “Bu ödül, girişimcileri ve yenilikçileri jeotermal bir ortamda çalışmanın zorluklarının üstesinden gelmek için daha uygun maliyetli yöntemler ve materyaller geliştirmeye teşvik edecek”.

Amerikan Yapımı Jeotermal Üretim Ödülü, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa Jeotermal Teknolojileri Ofisi ve DOE’nin Gelişmiş Üretim Ofisi tarafından desteklenmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy