Haberler

ABD DOE’den, jeotermal konsorsiyuma 165 milyon ABD doları hibe

Petrol ve Gaz Kanıtlanmış Mühendislikten (GEODE) Jeotermal Enerji (Kaynak: ABD Enerji Bakanlığı)
Merve Uytun 10 May 2023

ABD DOE, petrol ve gaz endüstrisindeki uzmanlığı kullanarak jeotermal gelişimi hızlandırmayı amaçlayan konsorsiyuma 165 milyon dolarlık hibe verdi.

2030 yılına kadar üstel jeotermal büyümenin önündeki engelleri kaldırmaya odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Project InnerSpace, ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE), Project InnerSpace, Uluslararası Petrol Mühendisliği Topluluğu (SPE) ve Jeotermal Rising (GR) tarafından oluşturulan bir konsorsiyuma Petrol ve Gaz Gösterilmiş Mühendislikten (GEODE) 165 milyon dolarlık Jeotermal Enerji hibesi verdiğini duyurdu.

GEODE girişimi, jeotermal enerjideki teknoloji ve bilgi boşluklarını gidermek için petrol ve gaz endüstrisindeki uzmanlığı güçlendirmeyi amaçlıyor. GEODE için Finansman Fırsatı Duyurusu 2022’nin ortalarında duyuruldu.

Hibe, jeotermalin büyümesini ve gelişimini hızlandırmak için bir yol haritası geliştirmek üzere 100’den fazla ortak kuruluşla işbirliği içinde konsorsiyum üyelerine ilk yılda 10 milyon dolar sağlayacak. İkinci yıldan itibaren DOE, planın yürütülmesini finanse etmek için 155 milyon dolara kadar ek fon sağlayacaktır.

Project InnerSpace, SPE ve GR tarafından oluşturulan sektörler arası işbirliği, jeotermal inovasyon için stratejiler ve fırsatlar etrafında fikir birliği oluşturmak için hem petrol hem de gaz uzmanları, jeotermal girişimler ve diğer paydaşlarla bir araya gelecek. Konsorsiyum, şu anda jeotermal gelişimi kısıtlayan zorlukları ele almak ve üstesinden gelmek için petrol ve gaz endüstrisinin sondaj ve yer altı mühendisliğindeki 100 yılı aşkın deneyiminden ve teknolojik gelişmesinden yararlanacak.

Önümüzdeki beş yıl boyunca konsorsiyum, jeotermal geliştirme ve üretimi hızlandırmak için dört temel yönü ele alacak: teknoloji transferi, tanıtım ve dağıtım, genişlemenin önündeki engeller ve iş gücünün benimsenmesi. Bu yönler dahilinde konsorsiyum, araştırma ve geliştirme boşlukları ve yol haritası, paydaş katılımı, temel projeler için finansman ve ekosistem paydaşları arasında fikir birliği oluşturma dahil olmak üzere jeotermal büyümeyi kısıtlayan çeşitli ağrı noktalarına odaklanacaktır.

Bu hedeflere ulaşılması, DOE’nin yakın zamanda duyurulan jeotermal EarthShot’ta belirtilen maliyet hedeflerine ulaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunacak ve Gelişmiş Jeotermal Sistemlerin (EGS) maliyetlerini %90 oranında azaltacaktır. Konsorsiyumun nihai hedefi, jeotermal enerjiyi geleceğin güvenli, güvenilir, emniyetli ve temiz enerji kaynağı olarak uygun ve merkezi rolüne yerleştirmektir.

Project InnerSpace Kurucusu ve İcra Direktörü Jamie Beard, “Bu güçlü ortaklık aracılığıyla jeotermalin enerjinin geleceğinde oynayacağı role ilişkin kolektif vizyonumuzu ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu jeotermal on yıl. 2030’a kadar, odaklanmış uyumlu eylemle, jeotermalin üstel büyümeyi hızlandırmasını sağlayabiliriz. Bunu başarmanın anahtarı, petrol, gaz ve jeotermal endüstrileri arasında fikir birliği oluşturmak ve ileriye dönük işbirlikleri oluşturmaktır ve bu işi bu ortaklık aracılığıyla gerçekleştireceğiz. Herkes iş başına” dedi.

GR İcra Direktörü Bryant Jones, “Geothermal Rising ve geniş üyeliği için, birlikte çalışarak iklim krizimize ısı ve elektrik dekarbonizasyonu yoluyla çözüm getiren toplulukları bir araya getirmede rol oynamak heyecan verici. Bunu gerçekleştirmek için birlikte çalışırsak, dünyayı kurtarmak için gerçekten kullanabiliriz” dedi.

SPE’den John Boden, “Jeotermal, petrol ve gaz profesyonellerine, enerji sektöründe sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için kolektif uzmanlığımızı ve kaynaklarımızı kullanma fırsatı sunuyor. Jeotermal enerjinin küresel enerji karışımının önemli bir parçası olma potansiyeline sahip olduğuna ve petrol ve gaz endüstrisinin bu hedefe ulaşmada yapabileceği önemli katkılara sahip olduğuna inanıyoruz. Bu çığır açan işbirliğinin bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy