Haberler

ABD Enerji Bakanlığı, EGS Jeotermal teknolojileri için 4.45 M$’lık fon açıkladı

EGS diagram (source: DOE, Geothermal Technologies Program)
Eren Günüç 25 Haz 2018

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), EGS Gelişmiş Jeotermal Sistem araçları ve teknolojilerinin erken aşamada geliştirilmesi için 4,45 milyon dolarlık bir fon ayırdığını duyurdu.

ABD Enerji Bakanlığı (DOE) bugün, gelişmiş jeotermal sistemlerin (EGS) araç ve teknolojilerinin erken aşamada geliştirilmesi için ayırdığı fonun 4,45 milyon $ ‘a yükseldiğini açıkladı.

Geliştirilecek bölgesel izolasyon teknolojileri, EGS’in veya insan yapımı jeotermal rezervuarların performansını ve ekonomisini radikal bir şekilde geliştirebilir. Bu teknolojiler, uyarma aktiviteleri için belirli bölgeleri hedefleme yeteneği sağlar, bu da kırılma konumunun ve kaynakların ekonomisinin komuta ve kontrolünü sağlayabilir. Bu, EGS geliştirmeyle ilişkili geliştirme maliyetlerini ve operasyonel riskleri azaltır ve daha az sayıda kuyudan daha fazla güç almayı sağlar.

EGS jeotermal istihdam yaratırken, ülke genelinde istikrarlı ve güvenli bir yenilenebilir enerji kaynağı sağlama potansiyeline sahiptir. EGS teknolojilerine yatırım yapmak, şu anda 3.8 GW değerinde olan kıta ABD’sinde 100 gigawatt’ın (GW) ekonomik olarak uygun, elektrik üretim kapasitesine yol açabilir.

Seçilen projeler, kuyu kırıcı bütünlüğüne veya kırılmaların iletkenliğine düşük risk gösteren güvenilir bölgesel izolasyon araçları ve teknolojileri geliştirmeyi amaçlayacaktır; uzun süre aşındırıcı, sert kaya ortamlarında yüksek sıcaklıklarda çalışabilir; ve büyük basınç diferansiyellerine dayanabilir.

Ek detaylar BURADA bulunabilir.

Ekler:

Kaynak: ThinkGeoEnergy aracılığıyla