Haberler

ABD, jeotermal sudan lityum çıkarma teknolojileri için fon sağlayacak

Nevada, Clayton Valley'deki Lityum Operasyonu (kaynak: flickr/ docearls, creative commons)
Merve Uytun 10 Eki 2022

ABD Enerji Bakanlığı, jeotermal tuzlu sulardan lityum çıkarmayı ve doğrulamayı kolaylaştıran teknolojiler için fon sağlama niyetini açıkladı.

Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi (EERE) aracılığıyla ABD Enerji Bakanlığı (US DOE), “Lityum Ekstraksiyonu ve Jeotermal Tuzlu Sulardan Dönüşüm” başlıklı bir Fon Fırsatı Duyurusu (FOA) yayınlama niyetini açıkladı.

Bu, Gelişmiş Üretim Ofisi ve Jeotermal Teknolojileri Ofisi adına EERE tarafından yayınlanan ortak bir FOA olacaktır. Finansman fırsatının yaklaşık 12 milyon ABD doları tutarında federal fon içermesi bekleniyor. Ödülün tahmini performans süresi üç yıl olacaktır. EERE, 2022 sonbaharında FOA’yı EERE Borsası aracılığıyla yayınlamayı planlıyor.

Bu FOA’nın aşağıdaki İlgi Alanlarını içermesi beklenmektedir:

  • Jeotermal Tuzlu Sulardan Lityum Hidroksit Üretiminin Saha Validasyonu
  • Jeotermal Tuzlu Sulardan Doğrudan Lityum Ekstraksiyonu için Uygulamalı Araştırma ve Geliştirme

Bu FOA aracılığıyla, EERE, elektrikli araçlar ve sabit depolama için lityum piller için yerel tedarik zincirlerindeki boşlukları ele almayı amaçlamaktadır. ABD şu anda yerel kaynaklardan sınırlı bir lityum üretimine sahiptir ve ayrıca, lityum pil katot üretimi için gerekli olan lityum hidroksit de dahil olmak üzere, bileşen üretimini desteklemek için gereken malzemeleri geliştirmek için yerel yeteneklerden yoksundur.

Jeotermal tuzlu suların, lityum da dahil olmak üzere kritik malzemelerin sürdürülebilir bir kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Jeotermal tuzlu sulardan doğrudan lityum ekstraksiyonu, yerel kaynaklardan güvenli ve çevre dostu bir şekilde lityum hidroksit üretme fırsatı sunar.

Bu FOA’nın hedefleri şunlardır:

  • Jeotermal tuzlu sulardan pil dereceli (yani yüksek saflıkta) lityum hidroksitin çevresel ve sosyal açıdan sorumlu yerli üretimini sağlamak;
  • Yerel lityum hidroksit arzını çeşitlendirin;
  • ABD üretimine geçişi desteklemek için yerli pilot fabrikaları ve ilgili teknolojileri doğrulayın ve gösterin; ve
  • Doğrudan lityum ekstraksiyon giriş ve çıkış akışlarının arıtılmasını iyileştirmek için olgunlaşan yeni teknolojiler, süreçler ve yöntemler.

DOE şu anda FOA’ya katılımı kolaylaştırmak için bir “ekip oluşturma” ortak listesi derliyor. Bu liste, konularda uzmanlığa sahip kuruluşların potansiyel başvuru sahiplerine ilgilerini ifade etmelerine ve potansiyel ortaklıkları keşfetmelerine olanak tanıyacaktır. Ekip oluşturma ortağı listesine dahil olmak isteyen kuruluşların, ilgili bilgileri içeren bir e-postayı [email protected] adresine göndermeleri önerilir.

Gelecekteki finansman fırsatı hakkında daha fazla bilgi Niyet Bildirimi belgesinde mevcuttur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy