Haberler

ABD ve Japonya jeotermal enerji konusunda işbirliği yapmak için MOC imzaladı

ABD ve Japonya arasında Enerji Bakanı Granholm ve Bakan Yasutoshi Nishimura tarafından temsil edilen MOC'nin imzalanması (kaynak: Video ekran görüntüsü / Yasutoshi Nishimura Twitter üzerinden
Merve Uytun 23 Nis 2023

ABD ve Japonya arasında jeotermal projelerle ilgili araştırma, geliştirme ve bilgi alışverişinde işbirliği yapmak için bir Taahhüt Zaptı imzalandı.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm ve Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura, iki ülke için ABD, Japonya ve diğer ülkelerdeki jeotermal projeler hakkında araştırma, geliştirme ve bilgi alışverişi konusunda işbirliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Taahhüt zaptı, Japonya’nın Hokkaido kentindeki Sapporo Şehrinde gerçekleşen Yediler Grubu (G7) enerji ve çevre bakanları toplantısının aralarında imzalandı. ABD ve Japonya daha önce nükleer enerji, doğal gaz, karbon yakalama ve depolama ve fosil yakıtlara bağımlılığı ve karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik diğer çabaları içeren projelerde işbirliği yapmayı zaten kabul etmişti.

Her iki ülke de küresel jeotermal endüstrisine önemli katkılarda bulunuyor, ABD kurulu kapasite açısından lider ve Japonya 10. sırada.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Japonya’daki jeotermal kaynaklar ülkenin enerji üretim ihtiyacının %90’a kadarını karşılayabiliyor. Bununla birlikte, enerji üretimi için jeotermal geliştirme çabaları, Japon kültürünün hayati bir unsuru haline gelen kaplıcalar ve tatil köyleri tarafından yavaşlatıldı. Yakın zamanda yayınladığımız bir makale, jeotermal turizm ve jeotermal enerji üretiminin, her iki sektörün de ilişkiden yararlanmasıyla nasıl bir arada var olabileceğini vurgulamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy