Haberler

ABD’de Macquarie tarafından, büyük bir jeotermal satın alma yapıldı

Soda Lake jeotermal enerji santrali (kaynak: Cyrq Energy)
Merve Uytun 21 Mar 2021

Macquarie Infrastructure Partners'ın bir yan kuruluşu, jeotermal geliştirici ve operatör Cyrq Energy'nin satın alınması için finansmanı tamamladı ve yakın zamanda satın alınan Hudson Ranch jeotermal operasyonları ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), bu hafta bir yayında Cyrq Energy, Inc.’in (Cyrq) Macquarie Infrastructure Partners tarafından kontrol edilen bir yan kuruluş aracılığıyla Tenor Capital Management ve LSV Advisors iştirakleri tarafından yönetilen fonlardan satın alınmasının finansal kapanışını duyurdu.

Cyrq, Utah, Salt Lake City’de bulunan, toplam 121 MW toplam güce sahip beş jeotermal enerji santrali ve bir 10 MW güneş enerjisi santralinden oluşan önde gelen bir ABD jeotermal enerji şirketidir. Finansal kapanışa ulaşan Cyrq, ABD’deki en büyük bağımsız jeotermal yenilenebilir enerji platformlarından birini oluşturan, aynı MIP tarafından yönetilen fon tarafından yeni bir jeotermal yenilenebilir enerji şirketi olan Hudson Ranch ile birleştirilecek.
Birleşik platform, Kaliforniya, New Mexico, Utah ve Nevada’da bulunan jeotermal tesislere sahip olacak ve 100.000’den fazla ABD hanesine eşdeğer güç sağlamak için temel yük elektriği üretecek.

Macquarie Infrastructure Partners CEO’su Karl Kuchel konuya ilişkin şöyle konuştu : “Önde gelen bir ABD jeotermal enerji platformu olan Cyrq Energy’yi satın aldığımız için mutluyuz. Temiz temel yük enerjisi ve günde 24 saat güvenilir kapasite sağlama konusundaki benzersiz yeteneği göz önüne alındığında jeotermal enerjinin yeşil enerji geçişinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Bu yatırım, sürdürülebilir altyapı ve gerçek varlık yönetiminde küresel lider olma taahhüdümüzle tutarlıdır ve temiz enerji sektöründe ek büyüme fırsatları yakalamak için Cyrq yönetim ekibiyle ortak olmaktan çok heyecan duyuyoruz.”

Kaynak : ThinkGeoEnergy