Haberler

AGEPP Direktörü’nden, Lavey-les-Bains jeotermal projesi hakkında güncellemeler

Lavey-les-Bains, İsviçre'deki proje sahası (kaynak: AGEPP/ Régis Colombo/ www.diapo.ch)
Merve Uytun 26 Tem 2022

AGEPP Direktörü Jean-François Pilet, İsviçre'deki Lavey-les-Bains projesinin mevcut durumu hakkında, ekibin karşılaştığı zorluklar ve projenin güncellenmiş zaman çizelgesi de dahil olmak üzere ayrıntıları paylaşıyor.

Alp Jeotermal Enerji Üretimi (AGEPP) Direktörü Jean-François Pilet, Geothermie Schweiz ile yaptığı röportajda, sondaj çalışmaları hakkında güncellemeler ve İsviçre, Lavey-les-Bains’deki jeotermal proje hakkında daha fazla ayrıntı sağlıyor. Sondajın Ağustos 2022’nin sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Her şey planlandığı gibi giderse, bu sitedeki jeotermal enerji santrali, İsviçre’de jeotermal elektrik üreten ilk tesis olan 2023’ün ikinci yarısında faaliyete geçecek.

Pilet, proje ekibinin sondaj sırasında karşılaştığı bazı sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Sert gnaysı deldikleri için ilk 600 metrede ilerleme çok yavaştı. Ekip, bu derinlikte 95 santigrat derecelik bir sıcaklık kaydedebilse de, 1.800 metre derinlikte planlanan tomruk ölçümlerinden de vazgeçildi.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi, jeotermal kuyusunun 2.500 metre derinliğe kadar açılması ve debi ve sıcaklıkların beklentilerin altında kalması durumunda 3.000 metreye kadar devam etme opsiyonu ile açılması planlanıyor. Pilet, kuyu dibinde ideal koşulların 110 santigrat derece ve saniyede 40 litre akış hızı olacağını ortaya koydu.

İdeal koşullar sağlanırsa kuyunun 4,2 GWh elektrik ve 15,5 GWh ısı üretmesi bekleniyor. Akış saniyede 25 litreden azsa, elektrik üretimi planlarının iptal edilmesi gerekecek, ancak ısıtma için daha yüksek akış sıcaklıkları olacak mı?

Avrupa’daki diğer birçok jeotermal ısıtma projesinin aksine, Lavey tesisatı ikili olarak tasarlanmamıştır. Bunun yerine, soğuk tuzlu su doğrudan Lavey hidroelektrik santralinin giriş tüneline akacaktır. Bu artık hacim, galerideki suyun sıcaklığını pek etkilemeyecek kadar küçüktür.

Lavey-les-Bains’deki sondajın sona ermesinden sonra sondaj kulesi sökülecek ve Vinzel’e doğru hareket ettirilecek. Daha sonra EnergeO La Cote projesi için kullanılacaktır. Daha önce, bir sismik araştırma ile belirtildiği gibi, Vinzel sahası çevresinde başka birkaç muhtemel sitenin belirlenmesi hakkında rapor vermiştik.

Kaynak: ThinkGeoEnergy