Haberler

Alaska, Spurr Dağı için jeotermal araştırma izni verildi

Spurr Dağı, Alaska (kaynak: USGS, wikimedia commons)
Merve Uytun 23 Mar 2021

Alaska, Spurr Dağı jeotermal projesi için sondaj şirketi Raser Power Systems'a, rekabet gücü olmayan bir araştırma izni verdi.

Alaska’nın Petrol ve Gaz Bölümü, Raser Power Systems LLC’ye, Spurr Dağı’nın güney kanadında yaklaşık 7.666 dönümlük bir alanı kaplayan üç eyalet arazisinde jeotermal keşif için iki yıllık bir izin verdi. Alaska Lands Division (ADL) 393958 numaralı Jeotermal Arama İzin Alanı, Trading Bay’in kuzeybatısında ve Tyonek’in yaklaşık 40 mil batısında yer alıyor.

Alaska Doğal Kaynaklar Departmanı (DNR) Petrol ve Gaz Bölümü (DO&G) kararını 12 Mart 2021’de yayınlandı.

Şu anda bilinen gerçekler ve sorunlar, geçerli yasalar ve düzenlemeler göz önünde bulundurulup; azaltma önlemleri ve diğer düzenleyici korumalar göz önüne alındığında, rekabetçi olmayan bir Jeotermal maden arama izni çıkarılması, Alaska Eyaleti’nin çıkarına en uygun olanıdır.

Raser Power, Utah merkezli bir jeotermal sondaj şirketidir. 1980’lerde yapılan bir jeofizik araştırma, dağın güney kanadındaki geçidin girişinde bir platonun 2.000 fit altında jeotermal su olasılığını gösterdi. Araştırmaya başlamadan önce, daha fazla onay ve izin gereklidir.

Daha önce Ormat Technologies çalışmalar yürüttü ve bazı keşif sondajları yaptı, ancak 2015’te bildirdiğimiz gibi başarılı olamadı.

Kaynak : ThinkGeoEnergy / Alaska Doğal Kaynaklar Departmanı tarafından (pdf)