Haberler

Alaska, Unalaska şehrinde önerilen jeotermal proje, uzun vadeli PPA arıyor

Şehir manzaralı Unalaska, Alaska (kaynak: flickr / umnak, creative commons)
Cannur Bozkurt 14 Şub 2020

Alaska / ABD'deki Unalaska yakınlarında bir jeotermal enerji projesini geliştirmek isteyen şirketler, Unalaska şehri ile 30 yıllık bir elektrik satın alma anlaşması bekliyorlar.

Yakın zamanda, Alaska, ABD’deki Unalaska Şehri dolaylarında bir jeotermal enerji santralinin geliştirilmesine yeniden ilgi uyandığını bildirmiştik.

Ounalashka Corporation (OC) / Chena Power’ın özel şirket konsorsiyumunun, Makushin Volkanı’nda planlanan proje için ay sonuna kadar şehirle 30 yıllık bir elektrik satın alma anlaşması (PPA) istediği bildirildi.

Önerilen proje hakkında bir güncelleme yapmak için Belediye Meclisi ile özel bir toplantı yapıldı. Açıklandığı gibi, proje, Unalaskanın karşı koyunda Makushin Yanardağı’nın eteğinde yer alacak ve şehre deniz yoluyla ulaştırılan elektrik kablosu ile getirirlecektir .

Jeotermal santral ile şehir, balık işleme tesisi de dahil olmak üzere şehir ve işletmeleri için öncelikle dizel yakıtlı enerji tüketimini azaltabilecek.

Tartışmalar şimdi potansiyel riskler, anlaşmanın fiyatı ve süresi etrafında dönüyor. Yerel özel deniz ürünleri işleme şirketlerinin, şu anda kendi elektriklerini ürettikleri için fabrikadan elektrik satın alıp almayacakları belli değil.

Kaynak: ThinkGeoEnergy