Haberler

Alaska’da yenilenebilir ve jeotermal kaynakları finanse etmek için altyapı paketi

Akutan Limanı, Aleutians, Alaska (kaynak: flickr/ PoweredbyLycoming, creative commons)
Merve Uytun 16 Ağu 2021

ABD Altyapı Paketi, Alaska için yol ve altyapı, havaalanları vb. gibi farklı segmentler için sağlanan fonların yanı sıra yenilenebilir enerji ve doğal kaynaklar için de finansman içeriyor.

Bu hafta, ABD Senatosu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temel altyapı (yollar, köprüler, demiryolu, toplu taşıma, limanlar, havaalanları, enerji, su sistemleri ve geniş bant) için yatırım sağlayan iki taraflı bir yasa olan Altyapı Yatırım ve İş Yasası’nı onayladı. Tasarı, vergileri artırmadan, ABD ekonomisini büyütmeyi, istihdam yaratmayı ve enflasyonu düşürmeyi hedefleyen beş yıl boyunca 550 milyar dolarlık yeni harcama sağlıyor. ABD Senatörü Lisa Murkowski (R-AK), web sitesinde yaptığı açıklamada, fatura paketini müzakere etmek, hazırlamak ve sonuçlandırmak için iki partili on Senatörden oluşan bir grupla aylarca çalıştığını bildirdi.

Açıklamasında, Alaska için yol ve altyapı, havaalanları vb. gibi farklı segmentler için sağlanan fonların yanı sıra enerji ve doğal kaynaklara da işaret ediyor.

Alaska Eyaleti’ne sağlanan fon, jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi projeleri için 264 milyon $’lık finansman içermektedir. Bu, Alaska’da yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına ve genişletilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, Alaska Yerlileri ve Kızılderili Kabilelerinin yasa tasarısının Enerji Altyapısı Yasasının parçası olan programlara katılımının önündeki engellerin kaldırılmasına da yardımcı olmalıdır. Finansman ayrıca Alaska’nın NPR-A’daki eski kuyuları da dahil olmak üzere yetim kuyu temizliği için 4,7 milyar dolardan fazlasını içeriyor.

Şebeke altyapısı ve dayanıklılık için daha fazla fon sağlandığında sonraki adım, Alaska’daki yüksek sıcaklıklı jeotermal geliştirme veya düşük sıcaklıktaki jeotermal kullanım projeleri için finansman fırsatları olmalıdır.

Şu anda Chena Hot Springs’te faaliyette olan tek bir jeotermal santral ve Unalaska ile Mount Spurr’da planlanan projeler var. Açıkça Alaska’da jeotermal için bir uyanış var, umarım şimdi açıklanan fon bunu destekleyebilir ve bu geliştiriciler tarafından kullanılabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy